Cílem projektu je vyvinout a vybavit obyvatele 9 světových metropolí mobilní aplikací, která jim umožní v reálném čase a na konkrétním místě sledovat stav ovzduší a posílat data do systému. Měla by tak vzniknout přehledná databáze, na základě které by se dále pracovalo při zlepšování životního prostředí. Podobné technologie se dnes snaží zavádět také v San Franciscu a San Diegu.
Do čtyřletého projektu financovaného Evropskou unií s rozpočetem přes 12 milionů eur se kromě České republiky zapojí Španělsko, Srbsko, Spojené království, Slovinsko, Rakousko a Norsko. Z mimoevropských zemí také Jižní Korea a Izrael. Na technologických aspektech vytváření aplikace se potom podílí například australská univerzita v Queenslandu nebo Cambridgeská univerzita v Británii. Českou republiku zastupuje ČVUT a Akademie věd ČR. Ostrava je jedním z měst, kde se zapojí i samotní obyvatelé, pomáhat jim budou sociologové i místní neziskové organizace.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji se dlouhodobě potýká se zhoršenou kvalitou. Překročený limit polétavého prachu hlásí většina měřicích stanic v regionu i dnes. Nejhorší je situace v Ostravě-Zábřehu a v Bohumíně.
