Kontroly odhalily první metanol na Plzeňsku

Plzeň - Mezi alkoholem, který lidem zdarma testuje Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni, byl vzorek pozitivní na metylalkohol. Jedná se o první případ v regionu. Další podrobnosti o druhu, značce či původu podezřelé lihoviny odmítli zástupci univerzity i policie sdělit.

Bezplatné informativní testování vzorků alkoholu na metanol prováděli zájemcům odborníci z výzkumného centra Nové technologie (NTC) ve spolupráci s chemiky z pedagogické fakulty. „V jednom ze vzorků bylo objeveno nadlimitní množství metylalkoholu,“ uvedla univerzita. O výsledku škola informovala policii a krajskou hygienickou stanici. „Podezřelý vzorek byl předán k dalším analýzám,“ dodala mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

Bezplatné testování nabídlo NTC poprvé před měsícem, 24. září. Pro velký zájem lidí museli vědci přijímání alkoholu na testování po pár hodinách zastavit, od lidí přijali 250 vzorků. Pokračovali tento týden, kdy byl zájem opět velký. „Bylo přijato téměř 200 vzorků,“ řekla Lucie Kullová z NTC. Ani ona nechtěla zatím specifikovat, v jakém alkoholu se nadměrné množství metylalkoholu našlo a odkud pocházel. Jen díky novému termínu se ale podařilo závadný alkohol odhalit.

Zájem o testování měli především starší lidé. Na testy přinesli převážně alkohol v láhvích s méně známými logy firem na vinětách, a to zejména rum, vodku a slivovici, objevila se ale i irská whisky Tullamore Dew či vodka problematické Likérky Drak.

Video Plzeňsko hlásí první případ výskytu toxického alkoholu
video

Plzeňsko hlásí první případ výskytu toxického alkoholu