Jižní Čechy mají nejvíce zbytečných či poškozených značek

České Budějovice - Jižní Čechy jsou zřejmě dalším regionem, který čeká rušení řady přebytečných dopravních značek. V regionu je totiž podle policie nejvíce zbytečného a také poškozeného značení. Policie jich napočítala více než 3 000 s tím, že se informace na nich často bezdůvodně opakují. Redukci nadměrného množství značek už má za sebou například Pardubicko nebo jižní Morava.

Podle jihočeské policie mohou řidiči v kraji narazit na 2 000 poškozených a téměř tisícovku zbytečných dopravních značek. Chyby našli policisté jak na silnicích mimo města, tak také na křižovatkách. Řada značení si přitom protiřečí. Například na jedné v centru Českých Budějovic řidiči podle značky přijíždějí po hlavní silnici, hned nad ní ale visí „stopka“, dle které musí zastavit a dát přednost.

Na mnoha úsecích policie nalezla i bezdůvodně velké množství značek regulujících rychlost, poškozené často bývá i vodorovné značení. Na mnoha místech jsou prý zbytečné i zákazy zastavení.„Pokud se s policií shodneme na tom, že je to tam zbytečné, tak to necháme odstranit,“ slibuje vedoucí krajského odboru dopravy Jiří Klása.

Statistika množství značek v regionech
Statistika množství značek v regionech

Nepříznivou statistiku vede Jihočeský kraj, který má ale až druhou nejhustší silniční síť v zemi. Kraj Středočeský, kde je o polovinu vozovek víc, je v počtu pochybení až druhý. „Musíme zohlednit také komplikovanost této sítě, kdy například ve Středočeském kraji se často setkáváme s rovinatými komunikacemi,“ dodává mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan.

Na to, že je na českých silnicích příliš mnoho značek, upozorňují i experti z Centra dopravního výzkumu. Řidiči podle nich nejsou schopni takové množství informací zpracovat a snáze mohou za volantem chybovat. „Příkladem nadužívání značení je směrovací deska přikázaný směr objíždění na přechodech. Jiný příklad plýtvání jsou šikmé rovnoběžné čáry, kde úplně stačí kadence 1:2. Na velkých plochách to jsou desítky nebo stovky kilogramů barvy zbytečně. To jsou věci, které v Evropě sotva najdete,“ komentuje zástupce centra Pavel Skládaný.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové