Romští strážníci se ve Vysokém Mýtě osvědčili

Vysoké Mýto – Na pořádek v místech, kde žije převážně romská komunita, ve Vysokém Mýtě dohlíží už dva měsíce dvojice asistentů. Oba muži dříve dělali veřejně prospěšné práce a možnost stát se asistenty prevence kriminality brali jako výzvu. Jejich činnost si pochvaluje jak vysokomýtská radnice, tak také místní policie.

Filip Giňa a Roman Bykar budou při pravidelném kontaktu s komunitou spoléhat hlavně na znalosti romského prostředí. Mají za sebou už první úspěch. Jejich domluvou se obyvatelé Čapkovské ulice sami rozhodli místo svého žití uklidit a zvelebit. Důležité bylo prý přesvědčit ostatní, že pokud chtějí žít lépe, musí se o to v první řadě sami přičinit. „Kolem těch domů byl stejný nepořádek jako známe z Chánova nebo z jiných čtvrtí. Dneska, když tam přijdete, tak uvidíte, že to vypadá jinak,“ uvedl starosta Miloslav Soušek.

Romští asistenti přitom zdaleka nedohlížejí pouze na pořádek v ulicích. Hlídají například bezpečné přecházení dětí při cestě do školy a spolupracují i se samotnými školami. Pro některé místní Romy se přitom uniformovaní muži stali vzorem. Strážníci v nich navíc našli spolehlivé spojence. „My do té komunity tak přesně nevidíme a nedokážeme odhadnout, co se mezi nimi odehrává,“ vysvětluje strážník Petr Burian.

Městské policii se už přihlásili i další Romové, kteří by měli zájem o místo asistenta prevence kriminality. Podle strážníků by přitom pomohlo, kdyby se mezi nimi objevila také žena.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka