Zima se nevzdává, hrozí ledovka a náledí

Praha - Meteorologové varují před ledovkou a náledím. Od dnešního večera se budou tvořit ve všech krajích s výjimkou jižní Moravy. Tam začnou silnice a chodníky namrzat podle předpovědi až v pondělí večer. Hrozba ledovky a náledí potrvá v celém Česku až do úterního dopoledne.

Mrazivé počasí tak dnes vystřídá sobotní vydatné sněžení, které na některá místa v Česku přineslo až třiceticentimetrovou sněhovou pokrývku. „Během dne v nižších a středních polohách náledí přechodně roztaje,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Podle meteorologů se ve vyšších polohách Českomoravské vrchoviny a na severovýchodě Česka dnes a v pondělí budou ještě ojediněle tvořit sněhové jazyky. Na jižní Moravě by v pondělí přes den měly napadnout asi tři centimetry sněhu. Silnice a chodníky tam začnou namrzat až večer.

První sníh přišel nečekaně brzy
Zdroj: ČTK
Autor: Kerstin Joensson

V Lužických horách dnes první sníh nalákal i lyžaře. K prvnímu lyžování pozval asi třicet nadšenců skiareál Jedlová, na svahu tam měli až 20 centimetrů sněhu. Návštěvníci v Jedlové dnes lyžovali zadarmo.


Razantní nástup předčasné zimy do Česka začal už v sobotu, která přinesla nezvykle velkou sněhovou nadílku. Na některých místech napadlo až 30 centimetrů sněhu, uvedli dnes pracovníci ČHMÚ na svém webu. První letošní sníh byl těžký a mokrý, komplikoval dopravu, pod jeho tíhou padaly stromy a blokovaly silnice i železniční tratě. Hasiči, kteří je odstraňovali, v některých krajích zaznamenali až trojnásobný počet výjezdů oproti běžným dnům. „Hasiči většinou odstraňovali spadlé stromy, na kterých je těžký a mokrý sníh a navíc ještě nespadané listí“, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Moravcová. Zatímco v Čechách hasiči odstraňovali stromy spadlé pod tíhou sněhu, na severu Moravy, zejména na Bruntálsku, se stromy ještě před příchodem sněžení kácely pod tíhou námrazy.

Situace na severu Čech se přes noc uklidnila, všechny silnice jsou sjízdné. Kvůli sněhu ale stále nejezdí vlaky na trati Chomutov - Vejprty, kdy bude provoz obnoven, není zatím jasné. Podle odhadů SŽDC si odklízení sněhu i při nasazení techniky vyžádá nejméně pět dní. „Provoz se dnes určitě obnovit nepodaří,“ uvedl mluvčí SŽDC Tomáš Drvota. „Opakuje se to každou zimu, v oblasti Křimova je zhruba 150 metrů dlouhý zářez, kde se vytváří závěj,“ popsal problém Drvota.


Sever a západ Čech sněžení zasáhlo už v noci na sobotu, později se rozšiřovalo i do dalších částí Česka. Kolem osmé hodiny večer hlásily nejvyšší sněhovou pokrývku krušnohorské stanice Fichtelberg, kde bylo 30 centimetrů, a Zinnwald s 22 centimetry sněhu. Vydatně sněžilo také v nižších polohách, uvedl meteorolog ČHMÚ Pavel Borovička. Vedle sněhu zaznamenaly v sobotu profesionální meteorologické stanice na území ČR dalších sedm druhů srážek: déšť, mrholení, déšť se sněhem, zmrzlý déšť, mrznoucí déšť, mrznoucí mrholení a sněhové krupky. „Je to důsledkem teplotního zvrstvení spodní části atmosféry,“ vysvětlili odborníci.

Video Česko prožilo mrazivý víkend
video

Česko prožilo mrazivý víkend

Česko prožilo mrazivý víkend

Kolem přehrady Souš řidiči neprojeli

Silnici kolem přehrady Souš museli v noci silničáři v noci uzavřít. Ještě ráno byla silnice nevypluhovaná a v závěji uvízl řidič, teď už je šestikilometrový úsek s opatrností zase sjízdný. Přehrada je zásobárnou pitné vody pro skoro celé Jablonecko a tak v jejím okolí nemůžou silničáři solit. Silnice kolem Souše se proto uzavírá každou zimu, loni začal platit zákaz v půlce listopadu. Ranní komplikace podle silničářů neznamenají, že řidiči už letos úsekem neprojedou.