Kovářovská škola nedostane na boj proti radonu ani korunu

Kovářov - O milion a půl se letos kvůli radonu prodraží provoz školy v obci Kovářov na Písecku. Měření ukázala, že radioaktivní látky je v budově školy až desetinásobně víc, než dovolují zdravotní limity. Obec se během prázdnin pustila do rozsáhlých oprav, které chtěla financovat i pomocí dotace. Tu ale nakonec nedostala kvůli tomu, že projekt údajně obsahoval práce, které s protiradonovým opatřením nesouvisely.

Opatření spočívala v několikanásobném speciálním nátěru podlah, izolaci potrubí a v zajištění odvětrávání budovy. Podle znalce byl ale projekt špatný. „Samotné zvýšení těsnosti nefunguje v těch stávajících podmínkách. Je dobré to kombinovat s odvětrávání podloží, což ten projekt neobsahoval,“ říká odborník Martin Jiránek. Naopak ale podle něj projekt zahrnoval spoustu prací, které s radonem bezprostředně nesouvisely.

„Když jsme zadávali projekt, tak kompletní. Nečekali jsme dotaci 100 procent, ale třeba 70. To by byly pokryty náklady na protiradonové opatření,“ brání se starosta Kovářova Pavel Hroch (JIH 12). Nakonec ale obec nedostala nic. Největší položkou v seznamu byl právě protiradonový nátěr podlah, kterých se v přízemí budovy natíralo více než 600 metrů čtverečních.

Celý projekt stál jeden a půl milionu, což je podle Hrocha pro obec příliš velká zátěž. Teď čeká, jak dopadnou kontrolní měření. Pokud se výskyt radonu sníží, jak předpokládá, zkusí o dotaci požádat znovu.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové