Policie má unikátní sbírku uměleckých děl, která čekají na majitele

České Budějovice – Ve skladu jihočeské policie se nachází více než šest tisíc uměleckých předmětů a děl. Všechny zajistili kriminalisté během vyšetřování jediného případu. Kromě obrazů doplňují neobvyklou sbírku i staré hodiny a hudební nástroje. Všechno čeká na vrácení právoplatným majitelům. 

 

Většina věcí pochází pravděpodobně z jižních Čech. Podle těch, které se svým majitelům už vrátily, jsou z vykradených chat, chalup a také  kapliček. „Pravděpodobně pocházejí z trestné činnosti v období uplynulých zhruba dvou tří let. Nemůžeme ani vyloučit, že jsou to věci odcizené v zahraničí,“ dodal policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie: Věci jsme vynášeli dva dny

Všechno se nacházelo v jednom domě, který byl plný od sklepa až na půdu. „Bylo tam tolik věcí, že jsme je vynášeli dva dny,“ podotkla kriminalistka. Neobvyklá sbírka teď v policejním skladu čeká, jestli se nepřihlásí okradení majitelé. Prohlédnout si ji může kdokoli na internetu. „Většinu z nich jsme nedokázali ztotožnit. Neznáme majitele, proto jsme zvolili tento neotřelý způsob,“ podotkl Matzner.

I když se nikdo nepřihlásí, policii díla nezůstanou. Prokazatelně kradené věci bez původního majitele propadají státu. „Věci, které převezmeme od policie, jsme povinni nejdřív nabídnout organizačním složkám státu. Třeba u uměleckých děl se někdy stane, že je nabízíme galeriím. Věci, které odmítnou, tak potom nabízíme formou veřejné dražby,“ vysvětlil ředitel ÚZSVM Zdeněk Prokopec. V tomto případě se ale mohou vrátit i majiteli domu, kde je policie našla. Podle policistů tvrdí totiž, že je všechno jeho.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové