Poplatky za odpad se ve středních Čechách zvýší až o polovinu

Praha – Až o polovinu více než dosud budou napřesrok platit obyvatelé některých středočeských měst za svoz odpadu. Novela zákona zvýší limit poplatku za svoz odpadu ze současných 500 korun na dvojnásobek. Radnice toho využijí, ačkoli zatím nesáhnou po maximální možné sazbě.

Zdražení svozu odpadu zdůvodňují města tím, že si popelářské firmy ve skutečnosti účtují více než 500 korun na osobu, a tak zatím musí radnice zbytek doplácet z obecních rozpočtů. Nadále budou lidé v některých městech platit většinu nákladů spojených s odvozem svých odpadků.

Mezi města, která svoz odpadu zdraží nejvíce, patří Nymburk. Dosud občané platili 500 korun, skutečné náklady na jednoho obyvatele však činily 782 Kč. Od příštího roku by měl být příspěvek města minimální. „Pokud navrženou vyhlášku schválí v prosinci zastupitelstvo města, bude základní sazba poplatku pro rok 2013 činit 760 korun,“ uvedla mluvčí města Markéta Tomčíková. Podobný skok cen nastane v Berouně, kde se od ledna zvýší poplatek z 500 na 700 korun. „Město na likvidaci doplácelo ze svého. Bylo to přes 300 korun na osobu,“ zdůvodnila zdražení mluvčí radnice Pavla Švédová.

Mírnější zvýšení poplatku nakonec schválilo zastupitelstvo Kutné Hory. Městská rada chtěla zdražit z dosavadních 500 na 750 korun, zastupitelé však její návrh zmírnili a prosadili cenu 650 korun. Zvednout poplatek chce i Kolín, rovněž na 650 ze stávajících 498 korun.

Stávající ceny naopak zůstanou zachovány v Kladně a také Příbrami, která ze dvou třetin vlastní novou skládku. „Tím se nám skládkování zlevnilo, a nemusíme tudíž zdražovat,“ řekl starosta Josef Řihák.