Lyžování v nepronajatém Špindlerově Mlýně zdraží

Špindlerův Mlýn – Neslavný konec plánu na dlouhodobý pronájem Skiareálu Špindlerův Mlýn poznají lyžaři ve svých peněženkách. Skiareál, který zůstává v rukou Českého svazu tělesné výchovy, zdraží jízdné v hlavní sezoně. Za jednodenní permanentku zaplatí návštěvníci největšího krkonošského střediska 750 korun místo loňských 700. Ceny skipasů ve Špindlerově Mlýně zůstávají nejvyšší v Česku.

Skiareál zdraží jízdné pouze v hlavní sezoně, vedlejší sezony se změna nedotkne. Kromě zvýšení základní ceny jednodenního skipasu ze 700 na 750 korun zdraží i jeho zlevněná verze pro děti ze 450 na 490 korun. V kategorii junior a senior zdraží jednodenní skipas z 550 na 600 korun. Za šestidenní lyžování potom návštěvníci Špindlerova Mlýna zaplatí 3 300 korun, tj. o sto korun více než loni. Nižší ceny nabídne skiareál na internetu, kde bude základní jednodenní jízdenka k dispozici za 670 korun. „Přistoupili jsme po asi pěti letech, kdy jsme nezdražovali, k drobnému zdražení,“ konstatoval předseda představenstva Skiareálu Špindlerův Mlýn Libor Varhaník.

Přes zvýšení cen jízdenek na lanovky a vleky mohou ušetřit lyžaři, kteří jezdí na Horní Mísečky. Místní parkoviště bude zdarma, loni přitom stálo odstavení vozu 100 korun na den. Špindlerovská parkoviště byla zdarma i v minulých letech a zůstanou tak také letos.

Ceny za lyžování ve Špindlerově Mlýně se zvýší proto, že skiareál zůstal pod kontrolou ČSTV. Svaz byl přitom dohodnut na dlouhodobém pronájmu se společností Melida, resp. jejími vlastníky Tatra Mountain Resorts (TMR) a Snowhill. Zástupci TMR slibovali, že se ceny nezmění. Jenožme Snowhill nakonec smlouvu nepodepsal - není jasné proč a jeho zástupci se vyjádřit nechtěli.

„Budeme dál jednat se stávajícími akcionáři o tom, jestli jejich zájem dál trvá. V průběhu sezony uvidíme, kdy bychom uzavřeli smlouvy,“ uvedl předseda ČSTV Miroslav Jansta. Tatra Mountain resort chce dohodnuté závazky dodržet, o dalším pronájmu už ale bude jednat sama, bez společnosti Snowhill.

Nájemce špindlerovského lyžařského střediska měl svazu platit 43,8 milionu korun za rok a během dvaceti let trvání kontraktu do areálu investovat 800 milionů korun. Hovořilo se například o nahrazení dvacet let staré lanovky na Pláň novější dráhou nebo propojení jednotlivých špindlerovských sjezdovek, mezi kterými se dnes musí přejíždět skibusem.

Video Reportáž Václava Svobody a Terezy Strnadové
video

Reportáž Václava Svobody a Terezy Strnadové