Domov pro seniory na Břevnově zůstává zavřený - i rok po kolaudaci

Praha – Domov pro seniory na pražském Břevnově je už sice rok zkolaudovaný, ale stále zůstává zavřený. Rodiny seniorů proto bombardují magistrát dotazy, kdy se konečně otevře. Za zdržením je stížnost jednoho z uchazečů tendru na vybavení areálu, kterou řeší antimonopolní úřad. Hlavní město mezitím hradí provozní náklady, jako třeba vytápění objektu.

Do nového domova na Břevnově se má přestěhovat i 160 klientů zchátralého domova Elišky Purkyňové na Praze 6, což je nejstarší zařízení ve městě. Podle jeho ředitelky Evy Kalhousové měl magistrát v případě napadení výběrového řízení postupovat jinak: „My jsme navrhovali, abychom si okamžitě mohli převzít dům, to znamená, potřebujeme změnu zřizovací listiny.“ Tendr na vybavení by pak zadávalo přímo vedení domova. 

Vedení magistrátu teď slibuje, že smlouvu s dodavatelem vybavení podepíše do konce roku. Domov pro seniory by se pak měl otevřít počátkem dubna příštího roku.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Hlavní město původně plánovalo, že po přestěhování klientů do nové budovy původní objekt prodá. Dejvická radnice však chce jeho rekonstrukci, aby i nadále sloužil seniorům. „Praha 6 má poměrně vysoký průměrný věk obyvatel, tudíž by určitě pro tento objekt našla využití,“ uvedl mluvčí městské části Adam Halmoši. 

Ředitel odboru obecního majetku na pražském magistrátu Radek Svoboda uvedl, že v úvahu připadá i varianta, že by objekt zůstal ve vlastnictví hlavního města nebo městské části. Peníze na rekonstrukci však Praha nemá, zřejmě ji tak bude muset zaplatit dejvická radnice.