ROP Severozápad zahájil tvrdé kontroly, dopadly i na varské letiště

Karlovy Vary – Regionální rada Severozápad zahajuje tvrdé kontroly využívání evropských dotací a začíná rozdělovat pokuty. Dotační úřad chce zpět peníze například kvůli údajným chybám při stavbě nové odbavovací haly karlovarského letiště, na kterou přispěla Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad. Karlovarský kraj by měl zaplatit pokutu 1,6 milionu korun. Krajští radní poukazují, že postupem, který ROP považuje za chybný, ve skutečnosti ušetřili. Modernizace terminálu stála 98 milionů.

Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad se nelíbí, jak Karlovarský kraj v roce 2009 nakládal s výběrovými řízeními na některé práce při stavbě letištního terminálu. Za hlavní pochybení označil audit, který stavbu zkoumal, nevypsání tendru, když se kraj rozhodl objednat dodatečné vrstvy na podlahu letištní haly. Kraji proto hrozí, že bude muset vrátit část dotace – až 5,5 milionu korun. „Podle sazebníku se ale část sankcí odpouští. Kraji úřad nakonec vyměřil 1,6 milionu korun,“ doplnil náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Krajské vedení ale odmítá, že by při přípravě stavby pochybilo. Tvrdí, že se naopak podařilo ušetřit. „Jestliže stavitel po dohodě s investorem udělá levnější a kvalitnější podlahu, tak přece není možné ho za to trestat,“ zdůraznil krajský radní Jaroslav Bradáš (SPOZ).

Současně radní poukazují, že chce teď Regionální rada podle svých nových kontrolních pravidel trestat jednání, které dříve sama schválila. „Dnes se hledají chyby tam, kde se to předtím připomínkovalo od ROPu a ten s tím souhlasil,“ stěžoval si hejtmanský náměstek Petr Navrátil (ČSSD).

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Úřad Regionální rady tvrdí, že své kontroly musel zpřísnit, aby mohlo být obnoveno vyplácení dotací. Dosavadní audity totiž vedly podle kotrol, které následně přišly na samotný úřad, k řadě pochybení při přidělování dotací. „Snažili jsme se rozporovat zadávání veřejných zakázek, protože dle nás v řadě případů se audit neřídil platnou legislativou,“ poznamenala mluvčí dotačního úřadu Marcela Klíchová.

ROP Severozápad nevyplácí dotace již několik měsíců. Kraje budou zřejmě muset vrátit až 2,5 miliardy, politici se navíc obávají, že ke konečnému předčasnému zániku programu.