V Pardubicích pomáhají se školní nekázní psychologové

Pardubice – Na základních školách v Pardubicích pracují s dětmi nově psychologové. Město se stalo prvním v České republice, které takovouto odbornou pomoc zavedlo na všech svých školách. Psychologové řeší problémy s agresivitou žáků, záškoláctvím i nedostatky v učení.

Pavlína Barešová nastoupila jako psycholožka na Základní školu Prodloužená v Pardubicích před necelým rokem. Za sebou má zkušenosti z pedagogicko-psychologické poradny. „Děti vědí, kde nás najdou a kdy tady pro ně jsme. Potkáváme se i neformálně při vstupech do třídy, potkáváme se na chodbách,“ uvedla školní psycholožka. Podle ředitelky školy Jany Smetanové je psycholog ve školním sboru jednoznačně přínosem: „Máme hošíčka, který už je ve třetí třídě, ale stále má problémy docházet do třídy. Určitým způsobem citově vydírá svoji maminku – nechce odejít ze šatny, chce utíkat ze školy. A tam nám hodně pomáhá paní psycholožka. Promluví s dítětem, dovede ho do třídy. Pracuje také s rodinou.“

Alespoň na částečný úvazek přijalo psychology dalších třináct základních škol. K dětem mají jiný vztah než učitelé. První dva měsíce jejich práce si ředitelé pochvalují. „Psycholožka pracuje s problémovými dětmi. Myslím, že by se nám mohlo postupně podařit zlepšit školní nekázeň na přijatelnou mez,“ potvrzuje ředitel ZŠ Bratranců Veverků Pardubice Leoš Šebela a Pavlína Barešová dodává: „Teď je to hodně záškoláctví, je to i zkoušení návykových látek. Dalším takovým velkým okruhem jsou vztahy ve třídě.“

Reportáž Michala Klokočníka (zdroj: ČT24)

Peníze na platy psychologů město našlo ve svém rozpočtu. Psychology bere jako prevenci. „Určitě to není jednoduché, protože na ty čtyři měsíce od září do prosince je to přibližně 800 tisíc korun,“ poukázal náměstek primátorky Pardubic Jindřich Tauber (ČSSD). Další balík peněz, určený na výplaty psychologů, mají zastupitelé schvalovat v prosinci. Zkušenosti jednotlivých škol pak chce magistrát zhodnotit na jaře příštího roku.