Památka, kterou nikdo nechtěl, přišla o ochranu

Slup (Znojemsko) – Rozpadlá stavba ve Slupi přišla o památkovou ochranu. Po 40 letech od zařazení mezi kulturní památky zbývají z někdejší chalupy jenom ruiny, úředníci uznali, že poté, co ji nechal předchozí majitel zchátrat, není již co chránit. Současný vlastník se o památkové ochraně trosek na svém pozemku dozvěděl náhodou.

Z trámových stropů, kvůli kterým byl dům na slupské návsi vyhlášen v 70. letech kulturních památkou, téměř nic nezbylo. Majitele pozemku, kde budova stojí, tak nenapadlo, že se jedná o chráněnou památku. „Ta nemovitost ani nevykazuje znaky budovy, takže jsme měli zato, že jsou to jen sutiny, které se odvezou,“ vysvětlil majitel Martin Brudný, proč problematický pozemek zakoupil.

Někdejší ukázku lidového stavitelství nechal zchátrat bývalý majitel, který se o dům nestaral, a to ani po několika výzvách ze strany obce. Pro neplacení pokut se dům nakonec dostal do dražby, kde jej zakoupila ostravská firma. Ta však předpokládala, že kupuje stavební parcelu. Že na ní je kulturní památka, se nový majitel dozvěděl až díky České televizi.

„Žádný kupec by asi takovouto památku nekoupil, takže jsme zažádali o vyjmutí nemovitosti ze seznamu kulturních památek,“ dodal Brudný. Žádost na ministerstvo kultury podával v únoru letošního roku, nyní dostal rozhodnutí. Sám majitel přiznává, že mu v celém procesu velmi pomohlo jeho povolání. „Mám štěstí, že jsem povoláním advokát, protože úplně jednoduché to zrovna není,“ popsal administrativní náročnost odpamátnění domu ve Slupi.

Víc než sto let starý dům zpustl do té míry, že se stal prakticky neopravitelným. Před pěti lety mu navíc shořela střecha a část domu se zřítila. Stavba z nepálených cihel tak už ničím nepřipomínala původní památkově chráněnou budovu.

Obec uvítala, že jim ruina přestane hyzdit náves. „Majiteli nabízíme i spolupráci proto, aby stavba brzy zmizela. Je tady možnost, že by pomohli místní lidé - mohli by odsud odebrat zbylý stavební materiál a dřevo a plocha by se tak rychle vyčistila,“ myslí si starosta František Jeleček (nez.).