Hlubinný důl Centrum se zavře, o práci přijdou stovky lidí

Most - Mostecký těžař Czech Coal začne příští měsíc s útlumem těžby v hlubinném dole Centrum. Důl přitom stále zaměstnává asi 300 lidí. Útlum podle firmy potrvá nejméně několik měsíců. Centrum je poslední hlubinný uhelný důl na území Čech, stejným způsobem se v Česku těží už jen černé uhlí na Karvinsku. Na blížící se konec dolu upozornil Deník.

Důl Centrum na území Dolního Jiřetína funguje od roku 1888 a zastavení těžby mu hrozilo v minulosti už několikrát. Původně byl termín stanoven na rok 2008, rostoucí ceny uhlí ale jeho konec oddálily až do letoška. „Důl už nedokáže plnit požadované parametry těžby a paliva, začne tedy svou produkci postupně omezovat,“ řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová.

Druhý hlubinný důl společnosti - výrazně větší Kohinoor - skončil i s 900 zaměstnanci už v roce 2003. Teď přijde o práci 300 horníků, dalších 200 lidí odchází ze sousedního povrchového dolu ČSA, který se blíží k územním limitům těžby a od podzimu utlumuje činnost.

Firma tvrdí, že odchod zaměstnanců z Centra bude postupný. „Rozhodně to nebude ze dne na den, potrvá to měsíce,“ řekla Benešová. Někteří zaměstnanci odejdou do důchodu, část možná najde uplatnění v rámci skupiny nebo si najde jinou práci, řekla mluvčí Deníku.

Útlum oficiálně začne 1. prosince. „Pravomoci představenstva akciové společnosti přebírá jmenovaný likvidátor,“ dodala.

Hlubinná těžba uhlí je tradičnější formou dobývání nerostu. V českých zemích se začala rozvíjet hlavně v 19. století, po druhé světové válce se ale začalo v hnědouhelných revírech prosazovat účinnější, ale také destruktivnější povrchové dolování.

Zatímco v roce 1945 bylo na severu Čech 34 hlubinných dolů, v roce 1970 jich bylo už jen 12. Po rozpadu sovětského bloku ukončily svou činnost i ostatní hlubinné uhelné doly v Čechách, hlavně v malých černouhelných pánvích. Uhlí se pod zemí dobývá fakticky už jen na Karvinsku.