Českobudějovické náměstí zaplavili studenti bouřící se proti KSČM

České Budějovice - Zhruba 500 studentů protestuje v Českých Budějovicích kvůli složení krajské rady. Nelíbí se jim, že oblast školství a kultury ovládá komunistická strana. Jejich protest podpořili i někteří opoziční politici a osobnosti kulturního života. 

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. dnes vrcholí týdenní studentské protesty, které začaly ve chvíli, kdy hejtman Jiří Zimola (ČSSD) jmenoval radní pro školství Vítězslavu Baborovou z KSČM.

Dnešní akci zahájil vůdce studentů třeboňského gymnázia a její organizátor Dominik Hořejší. „Nesouhlasíme s tím, aby se komunisté podíleli na moci nad krajem,“ vysvětlil jeden z důvodů, proč se dnešní shromáždění koná. Olga Sommerová pak ve svém projevu zdůraznila, že za demokracii musíme bojovat nejen v demokratické době.

V Jihočeském kraji uzavřela povolební koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři místa v krajské radě. Učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha nato sepsal ještě před jmenováním Baborové radní petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo téměř 8 000 lidí.

Do stávkové pohotovosti vstoupili studenti třeboňského gymnázia v pondělí. Následně je podpořily i jiné střední školy v kraji a Jihočeská univerzita. Ve čtvrtek pak chtějí studenti bojkotovat vyučování.

Video Vstup Veroniky Kabátové
video

Vstup Veroniky Kabátové