Jihočeští studenti budou stávkovat proti KSČM

České Budějovice - Do hodinové stávky vstoupí zítra dopoledne několik jihočeských středních škol a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. Během druhé vyučovací hodiny budou protestovat proti tomu, že resort školství v jihočeském kraji vedou komunisté. Akce se zúčastní nejen studenti, ale aktivně se na ní podílejí i někteří středoškolští a vysokoškolští pedagogové.

„Sejdeme se v aule gymnázia a akci zahájíme v 8:50. Během stávky budeme diskutovat především o vlivu komunismu na vývoj země. Přečteme si také některé vzpomínky, které mi v posledních dnech posílají za minulého režimu politicky stíhaní lidé,“ řekl vůdce třeboňských studentů Dominik Hořejší. Podle něj si žáci vyučovací hodinu, o niž při stávce přijdou, nahradí v příštích dnech.

„Od devíti hodin budeme následných šedesát minut diskutovat s pedagogy. Hlavním tématem debaty by měla být problematika školství pod vedením KSČM a také si samozřejmě budeme připomínat podíl komunistů nad správou republiky v minulosti,“ uvedl za pedagogickou fakultu Šimon Heller. Dodal, že stávku podporuje i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Jihočeská univerzita
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Do čtvrtečního protestu by se mohli zapojit i studenti jiných fakult univerzity. „Vyzvali jsme je k tomu různými komunikačními kanály. Záleží na každém z nich, jak se k tomu postaví. Ale asi jen pedagogická fakulta bude stávkovat jako celek,“ upřesnil Heller.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD, která vytvořila koalici s KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM), což vyvolává v kraji již několik dní emoce. Před zvolením Baborové učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo přes 9 000 lidí. Studenti třeboňského gymnázia minulé pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti a postupně je podpořily další školy včetně Jihočeské univerzity.