Na Vysočině začala transformace ústavů sociální péče

Vysočina – První klienti ústavů sociální péče na Vysočině se ze zámků a velkých ubytoven začínají stěhovat do rodinných domků. Vrcholí první fáze transformace ústavů. Handicapovaní klienti z Jinošova jako první obsadí nové domky ve Velké Bíteši a stacionář v Náměšti nad Oslavou.

Ladislav Grym je jeden z 72 mentálně a zdravotně handicapovaných klientů Domova bez zámku v Jinošově. Přijel se poprvé seznámit se svým novým bydlením: „Těším se! Líbí se mi tady!“ Ve vilové čtvrti na kraji Velké Bíteše vyrostly pro postižené první dva rodinné domy. „To jsou první stavby v rámci procesu transformace ústavů sociální péče v České republice,“ prohlásil radní pro oblast sociálních věcí Kraje Vysočina Petr Krčál (ČSSD).

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Vysočina začala se začleňováním postižených jako první kvůli havárii na zámku v Jinošově, kde se v únoru 2008 zřítil strop, a klienti se pak několikrát stěhovali. „V domácnosti bude bydlet 6 klientů, kteří kromě postižení mentálního jsou také imobilní,“ uvedla ředitelka Domova bez zámku Alena Brožková a vedoucí Domova pro osoby se zdravotním postižením Velká Bíteš Lucie Havlíková doplnila: „Všimněte si, je tu kolejnicový systém. Ten si přitáhneme a uživatel se jenom přehoupne mezi místnostmi.“

Pro klienty bývalých ústavů sociální péče vyroste v nejbližší době na Vysočině celkem 52 nových domků. Kromě prvních ve Velké Bíteši už stojí v budově bývalé radnice v Náměšti nad Oslavou také kavárna, stacionář a sociálně-terapeutické dílny. „V současné době bude první fáze stát dohromady 350 milionů korun,“ dodal Petr Krčál. Projekt z největší části platí Evropská unie a také ministerstvo práce a sociálních věcí.

První klienti se do domků začnou stěhovat v pondělí, ve středu by tady měli poprvé nocovat.