„Prostě zákaz. Zákaz těžby uranu na území Libereckého kraje. To hejtman nebo vláda může udělat,“ uvedl Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj), kandidát na náměstka pro životní prostředí a zemědělství a předseda sdružení Naše Podještědí. Kraj těžbu nedoporučuje, má ale vlastní pravidla. V surovinové politice, loni aktualizovaném dokumentu, stanovuje podmínky, které by stát musel dodržet. Třeba výdělečnost.
Chemickou těžbu kraj odmítá úplně a pravidel stanovil přes deset. Uran má ale i stále hlasitější příznivce. Například ve Stráži pod Ralskem, kde se těžil do devadesátých let. „My máme s těžbou uranu spojenu zaměstnanost v naší obci,“ uvedla starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová (ODS).
Nebrání se ani v Ralsku, oblasti vysídlené po odchodu sovětské armády. „Těžba je jednou z možností, jak Ralsko osídlit, jak sem dostat služby,“ řekl starosta Ralska Miroslav Králík (ČSSD).

Reportáž Michala Jemelky
V nejbližší době se ale obnovení těžby čekat nedá. Dokládá to nedávné rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které s odkazem na Státní surovinovou politiku zamítlo australské firmě provést v Podještědí průzkum ložisek. „Pokud nebude zpracován a vládou schválen nový dokument, který bude problematiku uranu řešit jinak, tak se bude rozhodovat stejně,“ uvedl mluvčí MŽP Matyáš Vitík.
Odstraňování ekologické zátěže po předchozí těžbě potrvá roky a bude stát miliardy korun z rozpočtu státu.