Plzeň si za teplo připlatí nejvíc od sametové revoluce

Plzeň – Obyvatelé Plzně se musejí připravit, že si od začátku nového roku značně připlatí za teplo. Městská firma Plzeňská teplárenská totiž zdraží od ledna teplo o celých patnáct procent, což je nejvíce od roku 1989. Dosud plzeňská teplárna zdražovala jen o jednotky procent. Pro domácnost bude lednové zdražení znamenat zvýšení výdajů na teplo o 100 až 120 korun měsíčně.

Důvodů, kvůli kterým teplo tak zdraží, je více. V první řadě tu je trvalý pokles cen prodávané elektřiny, která firmě přináší asi 95 procent zisku, dále nákup emisních povolenek. Ten ukrojí firmě téměř 50 milionů korun z hrubého zisku. „Za nákup těchto povolenek odvedou teplárny do státního rozpočtu v příštím roce navíc zhruba 700 milionů korun, které musejí promítnout do konečných cen tepelné energie,“ poznamenal Pavel Kaufmann, mluvčí Teplárenské společnosti ČR.

Přispěly k tomu ale mimo jiné i povinné investice do snížení emisních limitů. Ty si podle požadavků Evropské unie vyžádají do roku 2016 jen v Plzni stovky milionů korun. Podnik potřebuje na tyto investice vlastní zdroje, a musí tak podle ředitele udržovat ziskovost minimálně kolem 350 milionů korun hrubého ročně.

Video Plzeňským domácnostem podraží teplo
video

Plzeňským domácnostem podraží teplo

Plzeňská společnost už přitom využívá náhradní varianty výroby tepla, například v podobě spalování biomasy. To má částečně vyřešit budoucí nedostatek paliva z uhelných zdrojů.

Obyvatelé Plzně budou i tak platit v rámci ČR málo

V roce 2013 tak zaplatí plzeňské domácnosti za teplo zhruba o patnáct stovek ročně víc než nyní. Cena tepla v Plzni bude na druhou stranu nadále druhá nejnižší v Česku. „Nová cena bude 480 Kč/GJ na patě domu včetně DPH,“ uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Nižší bude podle něj jen z Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem Hradec Králové a Pardubice. 

Cena tepla v ČR z uhelných zdrojů se podle Drápely, místopředsedy Teplárenského sdružení, od ledna 2013 zvýší o osm až deset procent. Průměr ČR by tak měl být příští rok kolem 580 Kč/GJ. Teplo z plynu má být dražší v průměru o 40 procent, a z elektřiny dokonce o 80 procent, než bude nová cena tepla v Plzni.

Loni vykázala teplárna čistý zisk 332 milionů korun, meziročně o třetinu nižší. Důvodem bylo výrazné snížení cen elektřiny na evropské burze i nárůst cen uhlí. Podnik vyplatil městu dividendu 150 milionů korun, stejně jako v roce 2010.

Plzeňská teplárenská, a.s., je největším výrobcem energií na území města Plzně a v Plzeňském kraji. Vyrábí a dodává teplo pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro více než 40 tisíc bytů v Plzni a velký počet komerčních, podnikatelských, správních a školských subjektů.

Systémem centrálního zásobování teplem provozovaného Plzeňskou teplárenskou, a.s., jsou již pokryty všechny plzeňské městské obvody.

Společnost dále vyrábí a dodává elektrickou energii. Vlastní rovněž certifikáty na schopnost poskytovat primární, sekundární a terciární regulace elektřiny, což jí umožňuje účastnit se obchodu s podpůrnými službami na denním trhu s ČEPS, a.s.

Společnost vyrábí a dodává poměrně nově také chlad. Významně se také angažuje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství.