Plzeň si za teplo připlatí nejvíc od sametové revoluce

Plzeň – Obyvatelé Plzně se musejí připravit, že si od začátku nového roku značně připlatí za teplo. Městská firma Plzeňská teplárenská totiž zdraží od ledna teplo o celých patnáct procent, což je nejvíce od roku 1989. Dosud plzeňská teplárna zdražovala jen o jednotky procent. Pro domácnost bude lednové zdražení znamenat zvýšení výdajů na teplo o 100 až 120 korun měsíčně.

Důvodů, kvůli kterým teplo tak zdraží, je více. V první řadě tu je trvalý pokles cen prodávané elektřiny, která firmě přináší asi 95 procent zisku, dále nákup emisních povolenek. Ten ukrojí firmě téměř 50 milionů korun z hrubého zisku. „Za nákup těchto povolenek odvedou teplárny do státního rozpočtu v příštím roce navíc zhruba 700 milionů korun, které musejí promítnout do konečných cen tepelné energie,“ poznamenal Pavel Kaufmann, mluvčí Teplárenské společnosti ČR.

Přispěly k tomu ale mimo jiné i povinné investice do snížení emisních limitů. Ty si podle požadavků Evropské unie vyžádají do roku 2016 jen v Plzni stovky milionů korun. Podnik potřebuje na tyto investice vlastní zdroje, a musí tak podle ředitele udržovat ziskovost minimálně kolem 350 milionů korun hrubého ročně.

Plzeňská společnost už přitom využívá náhradní varianty výroby tepla, například v podobě spalování biomasy. To má částečně vyřešit budoucí nedostatek paliva z uhelných zdrojů.

Obyvatelé Plzně budou i tak platit v rámci ČR málo

V roce 2013 tak zaplatí plzeňské domácnosti za teplo zhruba o patnáct stovek ročně víc než nyní. Cena tepla v Plzni bude na druhou stranu nadále druhá nejnižší v Česku. „Nová cena bude 480 Kč/GJ na patě domu včetně DPH,“ uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Nižší bude podle něj jen z Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem Hradec Králové a Pardubice. 

Cena tepla v ČR z uhelných zdrojů se podle Drápely, místopředsedy Teplárenského sdružení, od ledna 2013 zvýší o osm až deset procent. Průměr ČR by tak měl být příští rok kolem 580 Kč/GJ. Teplo z plynu má být dražší v průměru o 40 procent, a z elektřiny dokonce o 80 procent, než bude nová cena tepla v Plzni.

Loni vykázala teplárna čistý zisk 332 milionů korun, meziročně o třetinu nižší. Důvodem bylo výrazné snížení cen elektřiny na evropské burze i nárůst cen uhlí. Podnik vyplatil městu dividendu 150 milionů korun, stejně jako v roce 2010.

Plzeňská teplárenská, a.s., je největším výrobcem energií na území města Plzně a v Plzeňském kraji. Vyrábí a dodává teplo pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro více než 40 tisíc bytů v Plzni a velký počet komerčních, podnikatelských, správních a školských subjektů.

Systémem centrálního zásobování teplem provozovaného Plzeňskou teplárenskou, a.s., jsou již pokryty všechny plzeňské městské obvody.

Společnost dále vyrábí a dodává elektrickou energii. Vlastní rovněž certifikáty na schopnost poskytovat primární, sekundární a terciární regulace elektřiny, což jí umožňuje účastnit se obchodu s podpůrnými službami na denním trhu s ČEPS, a.s.

Společnost vyrábí a dodává poměrně nově také chlad. Významně se také angažuje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství.