Zloději kradou naftu přímo z nádrží stavebních strojů

Táborsko - Na Táborsku ve velkém mizí nafta ze stavebních strojů a nejen z nich. V tomto týdnu vyjížděli policisté k prázdným nádržím třikrát a jen v těchto případech zloději odčerpali téměř 900 litrů nafty. Útočí v noci a nejčastěji si vybírají stroje odstavené u silničních staveb.

Z úterý na čtvrtek přišly o naftu čtyři stroje u rozestavěné dálnice D3. Den před tím stejný problém řešil řidič kamionu v Táboře. Do třetice si zloději vybrali dva válce a finišer u opravované silnice na Bechyňsku. Odčerpali z nich 345 litrů nafty. Jen tento týden se na Táborsku ztratilo přes 870 litrů. „Pohybují se většinou ve větším osobním autě či v dodávce, kde mají naložené či přímo zabudované kanystry a hadice a k tomu ruční i elektrická čerpadla,“ popsal mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Kromě stavebních strojů a nákladních aut se zloději vkrádají i do nádrží traktorů. „Dokonce jsme řešili odcizení nafty z lokomotivy, poznamenal Doubek. Řada strojů má univerzální klíče a to krádeže usnadňuje. “Když se dobývají do strojů, poškozují, co mohou. Někteří jsou kultivovanější a mají svoje klíče," konstatoval mistr na dálniční stavbě Martin Tůma.

Konkrétně u silničních staveb se ale neztrácejí jen pohonné hmoty. Zloději berou všechno, co se dá zpeněžit, hlavně barevné kovy a železo. Ztrácí se ale třeba i dřevo nebo baterie od mobilních semaforů.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové