Soud: Huť Arcelor Mittal musí „ztišit“ své provozy

Ostrava - V Ostravě padl přelomový verdikt soudu o hluku překračujícím hygienické normy. Obyvatele čtvrti Radvanice trápí zvuky ze sousední hutě Arcelor Mittal. Po letech stížností teď uspěli. Huť musí podle soudu v noci své provozy ztlumit. Bude ji to stát 145 milionů korun. Rozsudek ještě není pravomocný a huť avizuje, že se odvolá.

Od čtvrti Ostrava-Radvanice, místa zvaného Zimný důl, je huť vzdálená půl kilometru. I tak však na mnoha místech čtvrti hluk přesahuje 40 decibelů. S peticemi ani dopisy huti místní neuspěli. Teď dal Radvanickým ale za pravdu soud. Nad 40 decibelů huť nesmí jít.

Arcelor Mittal se chce proti rozsudku odvolat. Argumentuje výjimkou od kraje, která huti umožňuje rozložit protihluková opatření do roku 2018. Pak by podle nich mělo na místech, kde bydlí lidé, dojít k výraznému zlepšení.

Největší hluk pochází z ventilátorů hutě, které odsávají prach z dopravníků s rozžhavenou rudou. V huti se ale ozývají i další provozy. „Zdrojů hluku je 37 a postupně na nich realizujeme protihluková opatření,“ uvedla Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Arcelor Mittal Ostrava.

V Česku zatím uspěli jen stěžovatelé na hluk z pražské magistrály. Ústavní soud ale rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání. Žalobu kvůli hluku si vysloužily i nové brněnské tunely, k nim soud teprve zasedne.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové