Na porod gorilího mláděte čeká patnáct lékařů

Praha – Porod nejstarší gorily v pražské zoologické zahradě se blíží. Chovatelé jsou znepokojeni minulými zkušenostmi – více než čtyřicetiletá samice Kamba již byla březí před pěti lety, mládě však bylo po porodu mrtvé. Připravili proto improvizovaný porodní sál, který by bylo možné použít v případě porodních komplikací. Česká televize dostala příležitost zprostředkovat pohled do míst, kde nejstarší gorila možná porodí.

Zatímco ve světě se upíná pozornost k těhotné vévodkyni z Cambridge, pro Prahu je neméně zajímavý nadcházející porod gorilí samice Kamby. Lidé, kteří jí budou pomáhat, jsou méně tajnůstkářští než britští lékaři – ale také se budou muset spokojit se skromnějšími podmínkami. Improvizovaný porodní sál, který vznikl přímo v gorilím pavilonu, přirovnávají ošetřovatelé k polní nemocnici. K dispozici mají podle veterináře Romana Vodičky inkubátor, vzduchovou a kyslíkovou bombu a monitor s několika filtry.

S porodem by gorilí samici mělo pomáhat až patnáct lidí – veterináři, ale i běžní chirurgové, gynekologové nebo anesteziologové. „Co nám potvrzují z Evropy, Ameriky, Austrálie, ještě se nikdy nikdo takhle nepřipravoval na porod gorily,“ poznamenal ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Porodní sál
Zdroj: facebook.com
Autor: Tomáš Adamec

Z práce, která je čeká, mají ošetřovatelé obavy. Scénářů porodu gorilího mláděte je několik, nikde ve světě přitom s většinou možných krizových situací nemají zkušenosti. Navíc nemohou březí samici předem vyšetřit. Kamba má problémy se srdcem, a proto ji nechtějí zbytečně uspávat. Učí ji, aby si na břicho nechala sáhnout při plném vědomí, vytvořili mříž, na které ji vyšetřují ultrazvukem. „Přiloží břicho k tomu našemu speciálnímu trénovacímu otvoru a v tu chvíli jí ošetřovatel přejíždí sondou po břiše,“ popsal kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš.

Zoo Praha doufá, že další gorilí mládě úspěšně porodí a odchová, čím potvrdí své významné postavení. Má největší gorilí chov v republice, jako první zahrada na světě letos rozmnožila želvu korunkatou a také vede celosvětovou plemennou knihu koně Převalského.

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové