VZP musí vrátit milion korun ústavu v Jirkově

Jirkov - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) musí vrátit téměř milion korun ústavu sociálních služeb v Jirkově u Chomutova. Pojišťovna v minulosti neproplatila nemocnici některé úkony kvůli údajnému nesplnění podmínek smlouvy. Peníze teď musí zaplatit, rozhodl o tom Městský soud v Praze. Rozsudek je pravomocný, VZP zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna provedla před pěti lety revizi dokladů na zdravotnickou péči klientů ústavu sociálních služeb v Jirkově. Ze šedesáti posuzovaných případů jich kontrolní lékaři padesát osm vyřadili s odůvodněním, že nesplňují podmínky smlouvy. Pojišťovna proto odmítla proplatit dohodnuté platby.

Město se snažilo s pojišťovnou dohodnout. Nakonec mu ale nezbylo než se obrátit na soud. Ten dal za pravdu ústavu. Pojišťovna se odvolala a soud znovu potvrdil původní verdikt - pojišťovna musí vrátit 955 tisíc korun za neproplacené výkony.

Video Reportáž Petra Baraňáka
video

Reportáž Petra Baraňáka

Podle Petra Haluzy, právníka zastupujícího jirkovský ústav sociální péče, české soudy podobný případ ještě neřešily. Rozhodnutí tak může být průlomové pro desítky dalších sporů mezi ústavy sociální péče a zdravotními pojišťovnami. „Bude to povzbuzení pro spoustu pobytových zařízení sociální služeb, které nejsou spokojeny s postupem zejména VZP,“ řekl Haluza. S verdiktem je spokojena i jirkovská radnice. „Samozřejmě to kvitujeme, protože je to relativně dost peněz,“ podotkl starosta Radek Štejnar (ČSSD).

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda se pojišťovna teprve seznamuje s odůvodněním rozsudku a zvažuje podání dovolání. To ale nemá odkladný účinek, pojišťovna tak podle rozsudku musí chybějící platby ústavu proplatit.