Novým vládcem Smíchova je Miroslav Zelený

Praha – Dosavadního místostarostu Miroslava Zeleného (dříve TOP 09) zvolili zastupitelé Prahy 5 novým starostou. Vystřídal svého někdejšího spolustraníka Radka Klímu (TOP 09), na jehož odvolání se podílel a byl proto ze strany vyloučen. Zvolením Zeleného byla potvrzena nová koalice, kterou se zastupiteli vyloučenými z TOP 09 a dalšími, kteří odešli z ODS, vytvořili zastupitelé z klubů ČSSD a VV. V opozici zůstává zbytek TOP 09, SZ, KSČM a také ODS, ačkoli její místní předsedkyně naznačila, že by mohla koalici v některých bodech podporovat.

 

Spolu s nejvyšším postem obměnili zastupitelé také obsazení dalších postů v nejužším vedení. Prvním místostarostou se stal Petr Lachnitt (ČSSD), dalšími zástupci starosty jsou Jiří Vejmelka (VV), Jaroslav Nedvěd (ČSSD) a Naděžda Kratochvílová (dříve TOP 09). Snížil se počet lidí, kteří budou pobírat plat za práci pro Prahu 5, radních je sedm místo devíti, uvolněných zastupitelů dvanáct místo čtrnácti.

Koalice nahradila dosavadní uskupení TOP 09, ČSSD a VV. To se rozpadlo po sesazení starosty Klímy. Oficiálním důvodem byla nespokojenost zastupitelů s jeho činností, Klíma sám však tvrdí, že byl odvolán poté, co odmítl krýt praktiky hraničící s porušením zákona.

Nový starosta Prahy 5 Miroslav Zelený ještě před svým zvolením řekl, že chce přezkoumat některé letošní změny, ke kterým letos na smíchovské radnici došlo a které považuje za nelogické. Chce se zabývat také osudem obřích květináčů v ulicích městské části. Plánuje také každý rok vkládat 100 milionů korun z výnosu z privatizace do rezervního fondu městské části.

Program starosty Zeleného se shoduje s částí požadavků, které pro podporu koalice stanovila ODS. Její zastupitelé proto mohou novou radu v některých případech podporovat, jejich předsedkyně Lucie Vavrová však zdůraznila, že ODS zůstává v Praze 5 v opozici.

Přesto se podle opozičního zastupitele Ondřeje Velka (SZ) nová koalice spojila s lidmi, kteří byli v minulém volebním období „v táboru exstarosty Milana Jančíka“. Narážel tak na tři nezávislé zastupitele, kteří se do koalice zapojili a kteří byli ve volbách 2010 zvoleni na kandidátce ODS.