Státní zastupitelství zastavilo stíhání primátora Thomy

České Budějovice - Státní zastupitelství zastavilo stíhání českobudějovického primátora Juraje Thomy (HOPB). Policie jej v září obvinila ze zneužití pravomoci. Podle plzeňského státního zastupitelství, které případ dozorovalo, policisté Thomu stíhali v rozporu se zákonem. Uvedl to Michal Bosák z oddělení vnějších vztahů českobudějovického magistrátu. Policie zatím neví, zda bude ve vyšetřování případu pokračovat.

Thoma byl podezřelý z toho, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bit servis, aniž ho schválila městská rada. Primátor měl překročit svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun.

Budějovický primátor svou vinu od začátku popíral a rozhodnutí státního zástupce uvítal. „Jsem rád, že kauza skončila usnesením státního zástupce, čímž neříkám, že orgány činné v trestním řízení nejsou oprávněny kdykoliv otevřít jakoukoliv podobnou kauzu, anebo se touto kauzou zabývat opakovaně,“ řekl Juraj Thoma.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

„Podle plzeňského státního zastupitelství policie neshromáždila dostatečné podklady pro závěr o existenci důvodného podezření z naplnění zákonných znaků možných trestných činů,“ uvedl Bosák.


Zatím není jisté, jestli tím celý případ končí. Policie ještě neobdržela informace, zda má vyšetřování znovu otevřít a pokračovat v něm. „Vyšetřovatel od státního zastupitelství žádné vyrozumění nedostal. Proto se zatím k věci nebudeme víc vyjadřovat,“ řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Sociální demokraté v listopadu vyzvali Thomu, aby kvůli kauze zvážil své setrvání ve funkci. ČSSD tvoří s HOPB a TOP 09 na magistrátu vládnoucí koalici. ČSSD tak učinila poté, co se v médiích objevila nahrávka členů HOPB, na které Thoma uvádí, že hnutí Občané pro Budějovice spolupracovalo v předvolební kampani v roce 2010 se společností Bit Servis. Primátor to však popíral. „Společnost Bit Servis se na financování hnutí Občané pro Budějovice nepodílí a nikdy nepodílela,“ řekl tehdy.

Koalice na českobudějovické radnici má 31 křesel ve 45členném zastupitelstvu. HOPB získalo v roce 2010 v komunálních volbách patnáct, ČSSD deset a TOP 09 šest mandátů.


Thoma na přelomu října a listopadu podal trestní oznámení na podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajnému úniku informací z policejních spisů při šetření kauzy. Deník Právo napsal, že kriminalisté při řešení případu narazili na podezřelé finanční transakce a prověřují Thomovy příjmy. Podle primátora šlo o cílenou manipulaci s informacemi. Policie tvrzení odmítala.