Ostrava chystá Kola pro Afriku

Ostrava Koblov – Sedm tisíc jízdních kol se podařilo získat v rámci charitativního projektu Kola pro Afriku. Organizátoři ale nemají dostatek peněz na to, aby je tam mohli přepravit. Proto se obrátili na mladé umělce, aby některá kola originálně pomalovali a upravili. A pak půjdou do dražby.

Bývalá kasárna v Ostravě Koblově se na řadu měsíců proměnila ve sklad několika tisícovek kol – horských, silničních i dětských. Teď se asi čtyři desítky z nich dostaly do rukou studentů z fakulty umění. Úkol je jasný: kolo opravit, pomalovat a dát mu tak punc originality. „Připomíná mi to taková kola, jaká jsou třeba v Mexiku. Tak bych chtěl, aby bylo takové gangsterské. Třeba černozlaté, nějaké lebky a šablony. Uvidíme,“ přemýšlí student Fakulty umění OU Tomáš Pulicar a Soňa Frídlová z multižánrového centra Cooltour Ostrava dodává: „Vybírali jsme záměrně městská kola proto, aby se dala používat v Ostravě. Aby se tím pádem o to více jezdilo v Ostravě na kolech a na parádních kolech. Jsou to kola, která stejně nejde převézt do Afriky, protože by se nehodila do místního terénu.“ Pomalovaná kola skončí na výstavě, kde budou také k prodeji. Ty nejlepší kousky pak studenti vydraží.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Organizátoři potřebují peníze na lodní kontejnery, ve kterých by kola do Afriky přepravili. Cesta jednoho kola vyjde téměř na 300 korun. Jezdit na nich budou děti z Gambie, které chodí do školy vzdálené někdy i 10 kilometrů. „Sehnat kola od dárců bylo hezké a nebylo to tak složité. Lidé prostě kola měli a chtěli je darovat. Sehnat peníze je cosi trošku jiného, ale k těm se taky dostáváme,“ vysvětlil Roman Posolda z obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku.

Vybraná kola si studenti na fakultu převezou příští týden a začnou na nich hned pracovat. Dražit se budou na konci ledna.