Doba klidu a míru? V Ústí rozhodně ne

Ústí nad Labem – Primátor Ústí nad Labem Vít Mandík (ČSSD) dostal před Vánoci neobvyklý dárek – podporu TOP 09, jejíž zástupci vstoupili do městské rady. Významně tak posílil svoji pozici, ačkoli je rada stále menšinová a musí se opírat o komunistické hlasy. Obratem se pustil do opozice, ale také do médií, jejichž kamery vykázal z tiskové konference.

Poté, co primátor Mandík upevnil svoji pozici, vyrazil do útoku proti těm, kteří ho kritizují. Z městských komisí vyhodil organizátory úterní protikomunistické demonstrace, kteří kritizovali nejenom komunistické vedení Ústeckého kraje, ale také to, že se městská rada opírá právě o hlasy KSČM. „My jsme chtěli nezávislé odborníky a ne lidi, kteří budou honit politickou kariéru,“ zdůvodnil radní Pavel Dlouhý (ČSSD) vyhazov Radima Holečka (ODS), Davida Daduče (SZ), Jaroslava Haidlera a Jana Kvasničky. Podle Radima Holečka ale ve skutečnosti jde pouze o pomstu a důkaz návratu komunistických praktik do ústecké politiky: „Myslel jsem si, že se nikdy nedočkám toho, že se bude opět odněkud vyhazovat za svobodný názor.“

Novou sílu demonstrovalo vedení města také na tiskové konferenci, ze které primátor vykázal kamery. „Vy jste nějaká zbytečně přemotivovaná,“ řekl potom primátor Mandík redaktorce České televize.

Městská rada posílila, když ji kromě komunistů podpořila také TOP 09. Její zástupci do dosud menšinové rady tvořené zástupci ČSSD vstoupili – jen den poté, co představitelé TOP 09 a ODS oznámili, že selhala jejich společná jednání o nové koalici, která by sociálnědemokratickou radu zcela nahradila. „Kdybych se ráno probudil, šel kolem zrcadla a udělal ten veletoč na druhou stranu, tak bych na sebe musel asi plivnout,“ vysvětlil nově zvolený primátorský náměstek Pavel Boček (TOP 09), proč nakonec začal spolupracovat raději s ČSSD než s ODS. Kromě Bočka vstoupil do rady také jeho spolustraník Miroslav Král a Jan Eichler, nestraník zvolený za Stranu zdraví, sportu a prosperity. Městskou TOP 09 ovšem účast v radě podporované komunisty rozpoltila, objevil se dokonce návrh na vyloučení nově zvolených radních.

Zbytek SZSP a ODS nadále zůstávají v opozici. Nevylučují ale, že se budou nadále pokoušet stávající radu svrhnout. Městské zastupitelstvo je 37členné, ČSSD v něm má 11 hlasů, TOP 09 další čtyři, v radě je též nezařazený zastupitel. Přes potřebný počet 19 hlasů přenáší koalici podpora pěti komunistů. V opozici je kromě devíti členů ODS a pětice z SZSP také dvojice zastupitelů strany Severočeši.cz.

Podoby ústecké rady po volbách v r. 2010:

  • 2010–březen 2012: ČSSD + ODS + SZSP
  • březen–prosinec 2012: ČSSD (s podporou TOP 09 a KSČM)
  • od prosince 2012: ČSSD + TOP 09 + nestraník (s podporou KSČM)