V Mníšku má být třídírna, bude i spalovna?

Mníšek pod Brdy – Spor o třídírnu odpadů rozděluje radnici a část obyvatel Mníšku pod Brdy. Odpůrci se navíc obávají, že se třídírna v budoucnu rozroste i o spalovnu. Radnice však občany ubezpečuje, že žádnou spalovnu ve městě nechce. Nakonec by měli rozhodnout obyvatelé v referendu.

O tom, co se stane z areálu, kde má vzniknout třídírna odpadů, mají odpůrci jejího vybudování jasno. „První etapou je třídírna a drtička odpadů. Druhou, konečnou a logickou fází je spalovna,“ řekl městský zastupitel a předseda sdružení Zdravý Mníšek Miroslav Vilimovský. Aktivisté se také obávají, že kvůli třídírně v Mníšku přibude kamionů a prachu, hrozí podle nich i zápach.

Radnice to odmítá, třídírna a spalovna jsou podle ní dvě úplně jiné technologie. Se spalovnou nesouhlasí. „To je úplně nepřijatelné a domníváme se, že to do krajiny Mníšecka zásadně nepatří,“ zdůraznil starosta Petr Digrin. Že žádná spalovna ve městě nebude, slibil i ředitel firmy UVR Mníšek pod Brdy Daniel Kraft: „Neuvažuji o spalovně odpadů v Mníšku pod Brdy, nikdy jsem o ní neuvažoval.“

Aktivisté radnici ani podnikateli nevěří a začali sbírat podpisy pod petici za referendum. Nakonec je předběhla radnice, která se rozhodla referendum vyhlásit sama. Pokud se nezadrhne na formulaci otázky, obyvatelé Mníšku půjdou hlasovat už na jaře.

Stavba třídírny odpadu bude stát 250 milionů korun, firma na ni dostala dotaci. Nyní hledá dodavatele a čeká na stavební povolení.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka