Neratov zachránili jeho noví obyvatelé, obnovili i kostel

Bartošovice v Orlických horách (Rychnovsko) – Obec Neratov v Orlických horách kdysi téměř zanikla. Dnes opět žije. Je to zásluha jejích obyvatel, většina z nich buď pracuje v místních chráněných dílnách, nebo je provozuje nebo se stará o děti v pěstounské péči. Podařilo se jim také obnovit barokní kostel, který dnes patří k architektonickým unikátům. Právě občanskému sdružení Neratov byl věnován poslední letošní Adventní koncert České televize.

Neratov do konce druhé světové války obývali především německy hovořící lidé, kteří se po okupaci přihlásili k německé národnosti. Museli proto odejít a jejich domov téměř zanikl – z původních 1 800 lidí zůstalo v Neratově jen čtrnáct. Přežili komunistickou diktaturu, kdy oblast postupně začali vyhledávat rekreanti, a v posledních letech se počet obyvatel opět začal zvyšovat. Nové Neratovské přivedlo občanské sdružení, které pomáhá mentálně postiženým, stará se o děti v pěstounské péči a provozuje chráněné dílny. „Pohromadě nás drží společný cíl. Vidíme, že se nám po těch dvaceti letech podařilo obec obnovit. Lidé sem jezdí a rádi se sem vracejí,“ zdůraznila Zdenka Burešová z občanského sdružení Neratov.

Neratov v Orlických horách
Neratov v Orlických horách

Nejvýraznějším symbolem obnovy obce, která je administrativně místní částí Bartošovic v Orlických horách na Rychnovsku, je rekonstruovaný barokní kostel. Opravil ho farář Josef Suchár s přáteli. Na rozdíl od jiných obdobně starých kostelů nepůsobí tak masivním až drtivým dojmem, naopak – dostal neobvyklou prosklenou střechu, která do kostela přivedla nové světlo. „Vyklidit a upravit to byla fuška, ale krásná – takové díkůvzdání lidem s handicapem. Protože všechno, co tady je, je v zásadě i díky nim. S nimi obnovujeme vesnici,“ řekl farář Suchár.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera