V zoo se kvůli gorilce opět netrhly dveře

Praha - Pavilon goril pražské zoologické zahrady má za sebou rekordní návštěvnost za jediný den. Na Štědrý den byla totiž vůbec první možnost jít se podívat na nové gorilí mládě. Do zoo přišlo skoro pět a půl tisíce lidí. Dnes bylo, stejně jako na Štědrý den, otevřeno do 16 hodin. Před pavilonem se opět od rána tvořily fronty. 

Malé gorilce jsou tři dny, narodila se v sobotu odpoledne. Je to už čtvrté mládě devatenáctileté gorily Kijivu a samce Richarda. Má se čile k světu a dvouletý Kiburi na ni podle ošetřovatelů ani nežárlí. „Pražský přírůstek hodně jí a spí. Jako každé miminko a mládě, má se dobře, zatím prospívá bez problémů,“ řekl ošetřovatel goril v pražské zoo Martin Vojáček.

Zoo pouští návštěvníky do pavilonu po skupinách, aby se gorily nevyplašily a neschovaly. Kijivu nosí mládě všude s sebou, takže pohlaví se ošetřovatelům ještě zjistit nepodařilo. A tím pádem nemá zatím ani jméno. „Jestli to je sameček nebo samička, to se uvidí až za relativně dlouhou dobu. Předpokládám tedy, že pro nás výběr jména bude velkou událostí. A je docela pravděpodobné, že zase to bude ve spolupráci s veřejností,“ vysvětlil ředitel zoo Miroslav Bobek.

Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se obvykle množí obtížně. V pražské zoologické zahradě ale čekají začátkem roku další přírůstek. Porodit má čtyřicetiletá gorila Kamba. Kvůli jejímu vysokému věku a možným komplikacím se na to ošetřovatelé pečlivě připravují.