Hutě Pilsen Steel projdou reorganizací, propouštět nebudou

Plzeň - Plzeňské hutě Pilsen Steel projdou reorganizací. Rozhodli o tom věřitelé i tamní krajský soud. Společnost musí zaplatit dluhy ve výši 6,4 miliardy. Právě reorganizace by měla zajistit další chod firmy, uspokojení pohledávek věřitelů a hlavně by nemělo dojít k hromadnému propouštění zaměstnanců.

Reorganizace, nebo konkurz - jinými slovy přežít, nebo zlikvidovat. Dvě možnosti, o kterých dnes u krajského soudu hlasovali sami věřitelé. Firma jim dluží téměř šest a půl miliardy korun. Po sedmihodinovém jednání soud rozhodl, že plzeňské ocelárny projdou reorganizací. „Pro nás to znamená velice pozitivní zprávu, jak směrem do firmy, to znamená pro zaměstnance,“ uvedl Tomáš Egermajer, pověřený generální ředitel Pilsen Steel.

Počet zaměstnanců po reorganizaci zůstane stejný

Vedení hutí tvrdí, že reorganizace nepovede k hromadnému propouštění. Pracovat by tady nadále mělo sedm set padesát lidí. Naopak trpělivost dochází věřitelům. Většina z nich se už pomalu smířila s tím, že jim milionové dluhy nikdo nezaplatí. „Šance, abych peníze nazpátek dostal v plné výši, je nereálná,“ uvedl Roman Štix, věřitel.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Dluh hutí byl dnes z původních sedmi a půl miliardy korun snížen. Insolvenční správce popřel pohledávky za více než jeden a půl miliardy. „Paradoxně jsme se tam setkali i s případy, kdy byly přihlašovány pohledávky, které už byly uhrazeny,“ uvedl Michal Žižlavský, insolvenční správce.

Jiné pohledávky pak nebylo možné v rámci insolvenčního řízení uspokojovat. Plzeňské hutě teď musí do sto dvaceti dnů připravit reorganizační plán. Jeho hlavním bodem bude uspokojení věřitelů.