Pardubická radnice zohlední sociální poměry žadatelů o byt

Pardubice – Pardubice mění pravidla pro přidělování městských bytů. S novým rokem už není rozhodující pouze výše nájemného v dražbě, ale také sociální poměry žadatelů. Radnice chce dát šanci lidem, kteří se dostali do složité životní situace.

Přes třináct milionů korun dnes dluží Pardubicím nájemníci bytů. Mnozí z nich vyhráli v dražbě, když městu nabídli nejvyšší cenu. Po nastěhování však přestali platit. „Obálkovými metodami jsme vlastně došli k tomu, že zájemci účelově dávali vysoké částky, o kterých dopředu věděli, že do budoucna pro ně bude velmi obtížné, aby je zaplatili,“ uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (SPP) a mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní doplnila: „Ti lidé ten byt blokují, neplatí a pro město je velice složité je odtud vystěhovat.“

Město eviduje více než 470 dlužníků, někteří se nevyhnuli soudům a exekucím. Vysoké nájemné uchazeči nabízeli navzdory nejistým příjmům. „Měli jsme tu případ rodiny, která vydražila nájemné a po zaplacení služeb je to bydlení stálo 16 tisíc měsíčně. Předem počítali s tím, že dostanou podporu od státu. Tu nedostali a teď nebyli schopni zaplatit,“ dodala Nataša Hradní.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Nová pravidla přidělování bytů mají dát větší šanci samoživitelkám, postiženým nebo seniorům. Úředníci si dopředu prověří jejich příjmy a majetkové poměry. „Myslím, že bychom se měli snažit jim nějakým způsobem pomoci,“ připustila primátorka Fraňková.

Složenky a rostoucí náklady řeší i Jana Tesařová. V Pardubicích bydlí se svými dvěma dětmi: „Zdražuje se všechno, úplně všechno – plyn, elektřina, topení, bytové fondy. Každý rok se něco zvedá.“

Raději nižší a pravidelné nájemné než dohady s dlužníky – taková je představa města o novém přidělování bytů. Samotné doporučení má na starosti odbor sociálních věcí.