Podezřelý tendr na dostavbu pokračuje se dvěma uchazeči

Náchod - Antimonopolní úřad odmítl zrušit soutěž na spornou miliardovou dostavbu náchodské nemocnice. Zadání napadla jako diskriminační firma CGM. Hned poté, co pozastavený tendr mohl pokračovat, vyloučili radní Královéhradeckého kraje pět ze sedmi uchazečů. Pravicová opozice považuje zakázku za megalomanskou, kraj se kvůli ní zadluží.

Pět ze sedmi uchazečů si zatím o miliardové zakázce může nechat jenom zdát. Poperou se o ni jen dva finalisté: BAK Trutnov a sdružení Metrostav Hochtief. Ostatní propadli v prvním kole. „Spočívalo to v neurčitých smlouvách se subdodavateli nebo v neprokázání referenčních zakázek či staveb,“ zdůvodňuje mluvčí kraje Petr Vinklář. Soutěžící firmy považují vyloučení za cílené, některé z nich se chtějí odvolat.

Kraj navíc může při pouhých dvou finalistech prodělat. „Uchazeči už nebudou pod takovým tlakem, nebudou dávat nízké nabídkové ceny. U firem hrozí, že se mohou mezi sebou domlouvat,“ myslí si odborník na veřejné zakázky Jan Tomek. Podle něj byla soutěž ušitá na míru jen několika firmám. Lhůtu pro přihlášky kraj třikrát změnil.

Záměr připravila firma kraje Centrum evropského projektování. Ředitelkou je Klára Dostálová, dcera vysokého manažera Hochtiefu, finalisty tendru. Případné výhody pro Hochtief vyloučila. „Opravdu nemám žádný podíl na této zakázce,“ řekla.

Podle ČSSD a komunistů, kteří kraj vedou, jsou opravy náchodské nemocnice naprosto nezbytné, pravicová opozice ale tvrdí, že jde o megalomanský projekt a že stavba druhé fakultní nemocnice je zbytečná. Navíc se kraj musí kvůli tomu zadlužit. „Je velice špatné, že v tuto chvíli běží výběrové řízení na dodavatele a nejsou zabezpečené prostředky na realizaci projektu,“ podotýká opoziční zastupitel Miloslav Plass (ODS).