Hořící stará budova v areálu Svitu hrozí pádem

Zlín – Statik se obává, že se může kdykoli zřítit baťovská budova, která je součástí zlínského skladu, kde ve středu vypukl rozsáhlý požár. Uvnitř stále hoří a hasiči ani vyšetřovatelé do budovy nesmějí. Přesto jejich práce přináší své výsledky – požár dostali pod kontrolou již včera, během noci a čtvrtka také budovu výrazně ochladili. Dým, který z požáru stoupal, také již ztratil na objemu a přestal zahalovat přilehlé čtvrti.

Statik nechce hasiče do staré budovy pustit, protože se lokálně zřítily stropní konstrukce – teploty uvnitř totiž dosahovaly až 600 stupňů, ocel přitom začíná měknout již při 400 stupních. „Nebylo vyloučeno, že destrukce může pokračovat. Stará část budovy je pro nás riziková a vstup do ní je zakázán,“ shrnul mluvčí hasičů Libor Netopil. Hořící objekt je nadále pod dohledem.

V poledne již teploty v místech, kde stále hořelo, klesly pod 200 stupňů. Podle hasičů jsou už požáry jen lokální, ale především hašení roztavených plastů může trvat ještě několik dnů.

Poškozená společnost HP Tronic Zlín škodu na svém zboží odhadla na více než 210 milionů korun. Největší část zničených skladových zásob ve Zlíně tvoří malé domácí spotřebiče tradiční české značky ETA. Z tohoto důvodu se v nejbližší době dají očekávat jen dočasné výpadky v dodávkách této značky.   

Společnost Cream, které zasažená budova s plochou 20 tisíc metrů čtverečních patří, odhadla škody v případě úplné demolice a nové stavby objektu až na stovky milionů korun. Podle statika bude zřejmě nutné zbourat starší, baťovskou část budovy. O osudu asi 30 let staré přístavby rozhodnou posudky. Cream zatím nabídl firmě HP Tronic, která je kromě značky ETA majitelem obchodů Euronics a sítě Proton, náhradní prostory. Na chod firmy by tak požár neměl mít dramatický vliv.