Tygr Eda odcestoval z Ostravy do Litvy

Ostrava – Rok a půl starý tygr ussurijský, samec Eda, odjel dopoledne z ostravské zoo. Vyrazil zhruba na patnáctihodinovou cestu do 850 kilometrů vzdálené litevské Zoo Kaunas. Tam na něj čeká geneticky nepříbuzná samice. Ještě během ledna odjede ze zoo i jeho bratr Elton, který zamíří do anglického Woburn Safari Parku.

Naložení Edy proběhlo bez problémů a tygr do transportní bedny nastoupil bez přemlouvání. Už dříve ho totiž ošetřovatelé na přesun připravovali, řekla mluvčí zahrady Šárka Kalousková. „Tihle samci jsou hodně zkoumaví a hraví, takže nebyl problém tygra do bedýnky dostat i bez masa. Jejich předchozí sourozence jsme museli lákat na žrádlo. Tito jsou tak zvědaví, že vlezou kamkoliv za téměř jakýchkoliv podmínek,“ uvedla ošetřovatelka Lenka Juříková.

Nástup do transportní bedny Eda trénoval zejména proto, aby nemusel být uspán. „To je vždy pro zvíře jakýmsi způsobem nebezpečné. Tygr by cestu měl zvládnout vcelku bez problémů, jsou zvyklí v menších prostorech a bez žrádla a vody jsou schopni den dva vydržet. Jsou to šelmy, které i ve volné přírodě několik dní půst mají. Navíc i zimní období je pro ně mnohem příznivější, protože jsou to šelmy chladnomilné,“ uvedla Kalousková.

Tygr ussurijskýTygři ussurijští jsou v Červeném seznamu vedeni jako ohrožený poddruh tygra a jsou zahrnuti do takzvaného Evropského záchovného programu. Jejich počet ve volné přírodě se odhaduje na pouhých 350 až 400 jedinců. Obývají především ruský Dálný východ, několik jedinců občas přechází do severní Číny.


Po odjezdu obou tygrů zůstanou v ostravské zahradě jejich rodiče - samice Maja a samec Taro. „Blíží se také období říje samice Maji, takže do té doby by oba kluci měli být pryč tak, abychom mohli staré tygry k sobě zase připustit a budeme věřit, že se ještě letos dočkáme dalších tygřích mláďat,“ doplnila mluvčí. Současní tygři už jsou pátou generací a vždy se z každého vrhu podařilo odchovat dvě mláďata.