OBRAZEM: Metro na Veleslavíně pootevřelo dveře

Praha - Dnešního dne otevřených dveří na stavbě nových stanic metra Veleslavín a Petřiny se zúčastnilo více než 17 500 návštěvníků. Prohlídková trasa o celkové délce tří kilometrů vedla z budoucí stanice metra Veleslavín ke staveništi na Vypichu.

Nový úsek metra linky A povede ze stanice Dejvická do stanice Motol a bude dokončen koncem příštího roku. Linka A bude mít čtyři nové stanice - Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Definitivní názvy budou podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka ale zřejmě Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Trasu staví sdružení stavebních společností Metrostav a Hochtief.

Šestikilometrová trať obslouží největší pražskou nemocnici a současně umožní vznik nového terminálu veřejné dopravy na Veleslavíně, který zřejmě nahradí Dejvickou a Hradčanskou jako konečná příměstských autobusových linek.

Stanice Veleslavín
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Trať metra V.A staví dopravní podnik od roku 2010, veřejnost si ji poprvé mohla prohlédnout v roce 2011. Celý úsek mezi Motolem a Dejvickou prorazily štíty Adéla a Tonda loni na podzim.

Prodloužení trasy metra A mělo původně stát 21,2 miliardy korun. Loni v říjnu pražský dopravní podnik oznámil, že stavba se prodraží asi o 1,3 miliardy korun. Hlavní příčinou je údajně dražší zakázka na osazení technologií. Praha si letos kvůli výstavbě metra půjčila šest miliard korun od Evropské investiční banky. 

Zažádáno má také o zhruba sedmimiliardovou dotaci z Evropské unie, o jejím přidělení dosud nebylo rozhodnuto. Původně Praha plánovala vybudovat metro až na letiště v Ruzyni, ale kvůli nedostatku peněz trasu zkrátila.

Video Stavbu nové části metra A si prohlédla veřejnost
video

Stavbu nové části metra A si prohlédla veřejnost