Silnicím dál vládne ledovka, nehoda blokovala dálnici D5

Praha – Den poznamenaný čerstvě napadaným sněhem a ledovkou provázejí nehody. Dopoledne nehoda osobního automobilu a autobusu částečně zablokovala dálnici D5. Zraněni byli dva lidé, z toho jedna osoba těžce. Výstrahu před ledovkou vydali meteorologové pro celý Moravskoslezský kraj. Kalamita se nevyhnula ani železniční dopravě, zasáhla ale zejména zahraničí – vlaky, které začínají na Slovensku, přijížděly s velkým zpožděním.

Plzeňskou dálnici ve směru na Prahu zablokovala kolem sedmé hodiny nehoda dvou osobních aut. Úsek už je průjezdný. Dálnici D5 na 41. kilometru u Cerhovic na Berounsku částečně zablokovala srážka autobusu a osobního automobilu. Záchranáři přepravili vrtulníkem do nemocnice těžce zraněnou řidičku auta, její spolujezdec byl se zraněním hlavy odvezen sanitkou. Z autobusu nebyl nikdo zraněn. Nehoda se podle berounské policejní mluvčí Marcely Pučelíkové stala před 14:30. Osobní auto jelo v pravém pruhu a zřejmě chtělo odbočit z dálnice. Zezadu do něj ale narazil autobus, který auto roztočil, a to skončilo ve svodidlech. Podle Pučelíkové šlo o německý autobus, kterým cestovalo až 20 lidí. Odvezeni byli náhradním spojem.

Ráno se bouralo také na Pražském okruhu. Kamion havaroval poblíž sjezdu na Barrandov ve směru k dálnici D1. Podle policistů jeho řidička nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu vozovky. „Dostala smyk a narazila do svodidel a elektrické rozvodové skříně,“ řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Řidička neutrpěla zranění, ale vozidlo skončilo napříč přes oba pruhy a téměř na tři hodiny je zcela zablokovalo. Na okruhu se vytvořila kolona, ve které uvázla hlavně nákladní auta, která – na rozdíl od osobních – neměla k dispozici žádnou objízdnou trasu.

V centru Prahy napadlo přes noc zhruba pět centimetrů sněhu, ve vyšších polohách města a ve Středočeském kraji i dvojnásobek. Technická správa komunikací poslala v noci do ulic všechny své posypové vozy. Také chodníky čistilo od rána několik stovek lidí.

Ledovka, náledí a sněhové jazyky se těší na neopatrné řidiče

V Moravskoslezském kraji se začala ráno vytvářet ledovka. Meteorologové vydali výstrahu, která před ní varovala celý region kromě Bruntálska a Opavska. Všechny silnice v regionu jsou ale sjízdné. 

V celém regionu a také v horských oblastech sousedního Olomouckého kraje se tvořily sněhové jazyky. „Tvoří se na silnicích první i druhé třídy. Viditelnost je navíc snížena sněhovými přeháňkami. Řidiči si musejí dávat pozor,“ řekl dispečer bruntálských silničářů. Jazyky se tvořily také v Jihomoravském kraji, silničáři na ně upozorňovali dokonce i na dálnici D2.

Jazyky se tvořily také v Královéhradeckém kraji, především na Náchodsku a na horských silnicích v Orlických horách a Krkonoších a také na otevřených úsecích na horách v sousedním Libereckém kraji.

Video Sněhová kalamita zasáhla Česko
video

Sněhová kalamita zasáhla Česko

Hluboká vrstva sněhu pokrývala ráno silnice i v Jihočeském kraji. Za poslední den nasněžilo až 30 centimetrů. Policisté od rána do poledne zaznamenali už dvacet dopravních nehod. Doprava kolabovala i ve městech. V sousedním Plzeňském kraji napadlo přes noc asi deset centimetrů sněhu. Sníh připadl i v Ústeckém a Karlovarském kraji. Silnice jsou však sjízdné, místy musejí řidiči počítat s rozbředlým nebo ujetým sněhem.

Sníh v Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24

Na železnici nemá nový sníh vážnější vliv. Potíže se však vyskytly na Slovensku, odkud přijíždějí některé dálkové vlaky. Vlaky na lince Bratislava–Praha–Berlín nabíraly zpoždění v řádu hodin. Zpoždění kvůli opravě zabezpečovacího zařízení nabíraly vlaky také na hlavním tahu Praha–Česká Třebová.


Zasněžený park v Plzni
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

Vzduch je čistší, smogová situace odvolána

Dny poznamenané především na Moravě a ve Slezsku, ale také v severních Čechách smogem, jsou pryč. Český hydrometeorologický ústav odvolal smogovou situaci, která naposledy platila na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V Moravskoslezském kraji ale stále je překročen limit polétavého prachu PM10, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový za hodinu.

V minulých dnech platila smogová situace v celém regionu a stejně tak v Olomouckém a Zlínském kraji, meteorologové ji postupně odvolávají od čtvrtečního večera.