Plzeňský kraj si vybral dopravce, smlouvu však nesmí uzavřít

Plzeň – Vítězem soutěže na zajištění regionální autobusové dopravy na Rokycansku stanovil Plzeňský kraj firmu Autobusová doprava Miroslav Hrouda ze Zbirohu, která patří plzeňské Škodě Transportation. Smlouvu ale zatím nedostal, dva jeho konkurenti se odvolali k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kraj proto odsunul termín, kdy vybraný dopravce začne na linkách jezdit – prozatím na konec roku. Původně měl provoz převzít již v létě.

Kdy přesně začnou jezdit autobusy vybrané v tendru, ještě vedení Plzeňského kraje neví. Původní termín byl v červnu, protože se ale stále čeká na rozhodnutí ÚOHS, posunul kraj zahájení provozu na prosinec. Pokud úřad nerozhodne do dvou měsíců, kraj termín posune znovu.

Kraj narazil na problémy s tendrem na autobusovou dopravu již podruhé. Poprvé soutěž vypsal loni na jaře, aby ji vzápětí zrušil kvůli administrativní chybě ve věstníku EU. Napodruhé se podařilo vyhlásit ji před půl rokem. Probíhající tendr napadly společnosti ČSAD autobusy Plzeň a ČSAD Vsetín, ÚOHS se jejich podnětem zabývá již čtvrt roku. Zatím už kraj vybral vítěze, smlouvu s ním ale uzavřít nesmí. „Už je to na ÚOHS třetí měsíc. Musíme počkat, co rozhodne, aby se mohla uzavřít smlouva s vítězem,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Vejprava.

Radní zdůraznil, že je přesvědčen, že antimonopolní úřad tendr nezruší. „Jsme přesvědčeni, že jsme chybu neudělali,“ řekl s tím, že připomínky obou nespokojených dopravců nebyly tak zásadní.

Soutěž se týkala dvaceti linek, které obsluhují oblast Zbirohu a Radnic na Rokycansku. Kraj mimo jiné stanovil, že na nich má jezdit 32 nízkopodlažních autobusů. Smlouva bude na osm let. Na Radnicku a Zbirožsku zatím většinu linek provozuje společnost ČSAD autobusy Plzeň, zbytek Autobusová doprava Miroslav Hrouda.