Kladno odhalilo pamětní desku zakladateli hutí

Kladno - Před sto lety zemřel Karl Wittgenstein, zakladatel huti Poldi a člověk, kterému Kladno vděčí za svůj rozmach. Ode dneška ho ve městě připomíná pamětní deska.

Sto let od smrti zakladatele hutě Poldi připomíná Karla Wittgensteina u někdejší hlavní brány podniku pamětní deska. Něco takového v Kladně dosud chybělo. „Jsem rád, že to takhle dopadlo, protože si myslím, že pan Karl Wittgenstein si to určitě zasloužil,“ říká Jiří Rezek z Prvního klubu přátel Karla Wittgensteina v Kladně. „Byl vlastně ten, kdo to Kladno pozvednul a jeho slávu rozšířil opravdu do celého světa,“ uvedl primátor Dan Jiránek (ODS).

Karl Wittgenstein patřil k nejvýznamnějším podnikatelům Evropy své doby. Huť pojmenoval po své ženě Leopoldině. „Říkalo se mu Král oceli, protože to byl muž číslo jedna rakousko-uherského a zejména českého železářství a ocelářství,“ sdělil historik Jiří Kovařík. Poldi vznikla v roce 1889 jako druhá kladenská huť. Vyráběla ocel pro rakousko-uherskou i československou armádu. Třeba s nerezavějící ocelí začala v roce 1910 jako jedna z prvních. Století od smrti zakladatele Poldiny huti nepřipomíná jenom pamětní deska. Kladno pojmenovalo po Karlu Wittgensteinovi také náměstí.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka