Žatec nereguluje auta v centru – a všichni jsou spokojeni

Žatec – Centrum s auty je lepší než centrum bez lidí, rozhodli žatečtí radní. Jsou přesvědčeni, že když umožní vjet autům do centra města a nebudou řidiče nutit platit za parkování, přibude v Žatci turistů, zpřístupní obchody a město celkově ožije. Cesta proti proudu se Žateckým vyplácí.

Zatímco města, která regulují provoz i parkování, si stěžují, že lidé ignorují zákazy a úředníci sami nedokážou vymáhat nezaplacené parkovné, Žatec podobné potíže nemá. Zpoplatnil parkování pouze na čtyřech místech, parkovací automaty provozuje sám a přestože je parkovné velmi levné – pouze 5 korun za půl hodiny – za loňský rok vybrala radnice přes 800 tisíc. „Placené parkování má funkci regulačního prvku,“ podotkla starostka Zdeňka Hamousová. Přitom je parkování v centru Žatce zařízeno tak, že i když je plno, nepůsobí ulice přeplněně.

Žatečtí se tak úspěšně vydali proti proudu, řada měst v posledních letech centrum zklidňuje, autům zakazuje vjezd nebo alespoň vyžaduje vysoké poplatky za parkování. Podle radnice dvacetitisícového severočeského města však podobná opatření nemají v podobně velkých městech význam. „Zájmem města je v první řadě přitáhnout návštěvníky do města, tudíž není určitě cílem vydělávat na parkování,“ poukázal vedoucí dopravního odboru Jiří Dobruský. Míst, kde se za parkování přesto platí, není mnoho a automaty udržuje Dobruský sám. „Zajišťuji jak výběry z automatů, tak servis,“ dodal.

Se systémem, kdy se platí jenom ve čtyřech oblastech, a to jen za vyjmenovaná parkovací místa – například pouze dvacet míst na náměstí – jsou velmi spokojeni i žatečtí občané. Chválí městský úřad, že jim cestu do centra – třeba za úředníky – nekomplikuje. „Jsme jedno z mála měst, kde nebyla žádná negativní kritika ze strany občanů,“ zdůraznila starostka Hamousová. 

Vzhledem k úspěchu stávajícího systému se v Žatci nehodlají inspirovat jinými městy a auta začít z centra vytlačovat. V úvahu nepřipadá výrazné zdražování ani zvyšování počtu placených parkovacích míst.