Slibované zateplení českolipské nemocnice se odkládá

Česká Lípa - Opravu českolipské nemocnice, jedno z velkých témat Libereckého kraje, řešili zástupci krajského úřadu se zaměstnanci a starostou. Podle představ kraje se má začít zateplením hlavních budov. Projekt je už dlouho hotový, nová krajská vláda ho chce ale zastavit a vyhlásit znovu kvůli podezření z předraženosti. Tím se práce opět odsunou, podle hejtmanství ale ne dál než na letošní podzim.

Jediná nemocnice v okrese čeká na opravu roky. Zatímco se krajské vlády střídají, okny táhne a do střech dál zatéká. „Celou dobu bijeme na polach, že je třeba situaci řešit,“ říká její ředitel Petr Chmátal.

Jenže už hotový projekt na zateplení se nová krajská vláda rozhodla zastavit a vyhlásit znovu. Z její analýzy prý totiž vyplývá, že může být o desítky milionů předražený. „Věřím, že se nám může podařit zajistit nižší cenu, než byla vysoutěžena,“ prohlásil hejtman Martin Půta (SLK).

Plán na nové výběrové řízení znamená, že se začátek zateplování odsune podle odhadů zhruba o půl roku. I tak by ale podle přestav kraje mělo začít ještě letos na podzim. Zateplení, odhadem za sto milionů, ale řeší jen některé problémy. Investice by musely pokračovat a kraj tak čeká rozhodnutí, jestli nemocnici opravovat, nebo postavit novou.