Na Labi je povodeň, třetí stupeň však nehrozí

Ústí nad Labem – K řekám, jejichž hladina dosáhla druhého stupně povodňové aktivity, se ráno přidalo Labe v Ústí nad Labem a Děčíně. Hladina se sice potom přestala zvyšovat, meteorologové ale upozorňují, že v noci přitečou do Labe další přívaly vody. Třetího povodňového stupně ale nejspíš podle předpovědí vodohospodářů nedosáhne. Ten nyní neplatí nikde. Druhý stupeň však zůstává vyhlášen na Lužnici a Nežárce v jižních Čechách a na Cidlině ve středních Čechách. Několik dalších toků v celých Čechách a také Dyje v Podhradí má hladinu nad úrovní prvního povodňového stupně. Příčinou povodní je oteplení, po kterém začal tát sníh. Aktuální situaci na českých a moravských řekách můžete sledovat na webu ČHMÚ.

Druhý stupeň povodňové aktivity na Labi v Ústí nad Labem vyhlásili vodohospodáři ráno v 7 hodin, když hladina vystoupila na hraničních 530 centimetrů. Po vyhlášení druhého stupně ale přestala hladina bytnět a během dalších hodin se již významně nezvýšila. Povodňová pohotovost platí od rána také v Děčíně.

Uzavřené jsou pobřežní silnice v Děčíně, pod Tyršovým mostem, v ulici Staroměstské nábřeží, Polabí a cesta vedoucí do Dolního Žlebu.

„Hladina Labe by neměla přesáhnout 600 centimetrů,“ uvedla mluvčí Lakomá. V Ústí nad Labem se povodňová pohotovost vyhlašuje při výšce hladiny 530 centimetrů, dnes v 18:30 byla hladina 553 centimetrů a průtok 1150 metrů krychlových za vteřinu. Ještě v noci na středu byl průtok jen 400 metrů za vteřinu. V Děčíně teklo dnes večer korytem ještě více vody, 1180 metrů krychlových za vteřinu, a hladina byla na 519 centimetrech.

Druhý povodňový stupeň platí také na několika místech v Jihočeském kraji:

  • Lužnice v Klenovicích, Kazdovně a Bechyni
  • Nežárka v Hamru

Hladina nikde nestoupá a po nočních výkyvech se většinou drží na podobné úrovni jako ve čtvrtek večer. Například na Lužnici však meteorologové očekávají kulminaci až v sobotu, do té doby se může hladina ještě zvednout. Třetího povodňového stupně však patrně nedosáhne.

Kromě rozvodnění řek zkomplikovalo rychlé tání také odbahňování táborské nádrže Jordán. Staveniště je stejně jako na začátku roku zaplavené a voda znovu přetéká přes bezpečnostní přepad provizorní hráze. Přítok je ale mnohem menší než na konci roku, kdy se hráz protrhla.

Kolem poledne došlo k razantnímu vzestupu hladiny Cidliny ve středočeské obci Sány, kde také platí druhý stupeň. Mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou zde hladina „vyskočila“ z 208 až na 223 centimetrů, potom však zase začala mírně klesat.

Na více než dvaceti dalších místech je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, s výjimkou Dyje, jejíž hladina po čtvrtečním vzedmutí až ke třetímu stupni už výrazně poklesla, jsou všechny rozvodněné toky v Čechách. V noci krátce na některých místech platil i druhý stupeň, například na Sázavě v Kácově, ráno ale hladina opět klesla.

V Praze na Vltavě stále platí první stupeň, jsou proto uzavřena vrata na Čertovce a platí zákaz vyplutí. Hladina řeky se v noci zvýšila zhruba o dvacet centimetrů, nikoli však natolik, aby se přiblížila k hranici druhého povodňového stupně.

V Ústí nad Labem platí 2. SPA
Zdroj: ČT24

Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu počítají s dalším výraznějším zvyšováním hladin v severních a jižních Čechách, jinde už by se měly toky uklidnit. Dnešní déšť by už neměl jejich hladiny zvýšit.

O víkendu by se měla situace zklidnit. Protože se hladiny řek zvýšily kvůli tání sněhu, očekávané ochlazení je odřízne od tohoto zdroje. O víkendu klesnou teploty k nule nebo i pod ni, podobné počasí bude panovat i po většinu příštího týdne. Bude však také sněžit, řeky tak budou mít dostatečné zdroje vody pro další oteplení.

POČASÍ NA VÍKEND

  • V pátek bude oblačno až polojasno, odpoledne začne pršet, postupně i sněžit. Průměrné teploty se ještě vyšplhají na 5 až 9 stupňů Celsia.
  • Sobota bude zatažená, rovněž ji poznamená občasný déšť nebo smíšené srážky, již ve výškách nad 400 metrů ale bude sněžit. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od 2 do 6 stupňů Celsia. Večer bude mrznout, znamená to ovšem rovněž, že se může tvořit náledí.
  • Nedělní nebe bude opět oblačné až polojasné s ojedinělým sněžením, odpoledne se ale v Čechách zatáhne a bude sněžit na více místech. Teploty by neměly přesáhnout 1 stupeň nad bodem mrazu.
  • Celý víkend bude foukat. V nárazech a na horách dosáhne rychlost větru až 15 metrů za sekundu (50 km/h).