Centrum Karlových Varů se vylidňuje, o luxusní byty není zájem

Praha - Ceny nemovitostí v Karlových Varech padají na historické minimum. Přesto o honosné domy v centru bohatí cizinci nemají zájem, a tak se vylidňuje. Vedení města se to nelíbí, snaží se proto alespoň zastavovat výstavbu nových objektů.

V 19. století byly lázně centrem společenského života. Teď jsou nově postavené honosné domy naplněné jen z třiceti procent. Ceny luxusních bytů se totiž pohybují od 7 do 30 milionů korun. Podle ruského obchodníka Aleksandra Mizyuka je problém i v tom, že největším českým lázním začínají konkurovat nabídky Španělů a Němců.

Z centra se navíc postupem času stal „skanzen“. Místo rohlíku zde obchodníci nabízí hlavně zlato, šperky a luxusní šaty. „Když shrneme dohromady ekonomiku, kvalitu a lokalitu…, tak město pro tyhle lidi přestává být atraktivní,“ uvedl realitní analytik Ivan Žikeš. Investoři z východu, kteří v centru města postavili honosné apartmány, proto musí s jejich cenami dolů. Ani to ale nepomáhá.

„Pro město, potažmo pro lázně, které by měly žít, to je podle mě zpráva velmi špatná,“ řekl ČT náměstek primátora Jiří Klsák (KOA). Město se proto podle něj snaží, pokud jen trochu může, zabránit alespoň výstavbě nových objektů v centru.