Laviny hrozí turistům v Jeseníkách, platí třetí stupeň

Jeseník – Turistika v Jeseníkách je nyní obzvlášť riskantní. V posledních dnech napadlo na starší zmrzlou vrstvu čtvrt metru nového sněhu, horská služba proto vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí. Upozornila na riziko vzniku deskových lavin na svazích pod hlavním hřebenem a pod Červenou horou. Nezkušení turisté by se do nebezpečných oblastí vůbec neměli vydávat, laviny totiž mohou ohrozit i značené frekventované cesty.

Horská služba Jeseníky zvýšila stupeň lavinového nebezpečí z druhého na třetí po vydatném sněžení, které přišlo po oblevě. „Třetí lavinový stupeň platí od dnešního rána. V noci na dnešek napadlo na horách deset centimetrů sněhu, o den dříve také deset centimetrů. Za poslední dny je to dohromady již 25 centimetrů,“ uvedl dispečer Horské služby Jaroslav Tejnský. Průměrná výška sněhové pokrývky v Jeseníkách je přibližně 90 centimetrů, nový sníh tak leží na starší zmrzlé vrstvě. Mohou se tak snadno uvolnit deskové laviny.

V Jeseníkách jsou čtyři hlavní lavinové svahy, tři jsou na svazích pod hlavním hřebenem – pod Velkým kotlem, Vysokou holí, ve Sviním žlebu – a čtvrtý u Červené hory. Jesenická horská služba se stará také o Králický Sněžník, kde ale zůstává lavinové nebezpečí na druhém stupni.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí také v Krkonoších, kde ho Horská služba vyhlásila již v první polovině ledna.