Pardubické školy jsou po třech letech konečně bez radonu

Pardubice – Nová izolace a noční odvětrávání zbavilo pardubické základní a mateřské školy radonu. V pěti budovách naměřili odborníci v roce 2010 zvýšenou koncentraci tohoto radioaktivního plynu, město potom ještě dlouho nevědělo, jak se do škol dostává.

Radon vzniká jako produkt rozpadu uranu a radia, jeho přítomnost v ovzduší je přirozená, nikoli však ve vysoké koncentraci. Zvýšené množství plynu se může vyskytnout ve špatně postavených a neodvětrávaných domech, lidem jemu vystaveným hrozí rakovina plic.

Když odborníci zjistili, že je zvýšená koncentrace radonu v pěti pardubických školách a školkách, začalo intenzivní pátrání po tom, kde se vzal. Zprvu proto bylo možné zbavovat se ho pouze větráním. „Přistoupili jsme k opatřením – odsávání vzduchu a dalším opatřením – a tím jsme děti ochránili,“ ubezpečil mluvčí pardubického magistrátu.

Nakonec měření také ukázala, jak se radon do školních budov dostal – z podloží pronikl špatnou izolací. „Tím, že není dostatečná izolace, dochází k průniku radonu přímo do místností a budov,“ vysvětlil chemik Miloslav Slezák. Aby průniky zastavilo, zaplatilo město za bezpečnostní opatření půl milionu korun. „Došlo k izolaci podlah, aby radon z podloží už do budov škol neprosakoval,“ upřesnil mluvčí Hradní.

Měření provedená koncem loňského roku ukázala, že ve všech zasažených budovách už hodnoty radonu klesly na minimální úroveň. „Je to v hodnotách, které neškodí zdraví lidí,“ zdůraznila ředitelka MŠ Pospíšilovo náměstí Irena Tužimská. Tečku za případem radonu ve školách by mělo udělat poslední preventivní měření naplánované na květen.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla