Skončíš jako Vytopil, vyhrožovali starostovi Starého Lískovce

Brno - Dvojice pachatelů údajně vydírala starostu Brna - Starého Lískovce Vladana Krásného (ODS), a nejspíš i některé brněnské podnikatele a firmy. Osmačtyřicetileté Brňance obviněné z vydírání hrozí až tři roky vězení. Její komplic se podle policie dopouštěl také podvodů, ve vězení proto může skončit až na osm let. Obětí je možná více, kriminalisté je vyzývají, aby se ozvaly.

Žena podle policie posílala na Krásného několik let různá udání, adresovala mu anonymní dopisy a pomlouvala ho na sociálních sítích. V jednom anonymním dopise Krásný dostal fotografii zavražděného místostarosty Brna-Židenic Aleše Vytopila (ODS) spolu s výhružkou, že může dopadnou jako on.

„Přáli mi třeba poslední Vánoce ve funkci starosty, protože dalších se prý nedožiju,“ popsal Krásný. Čtyřiačtyřicetiletý komplic ženy poté nabídl Krásnému, že zprostředkuje dohodu a výhružky i očerňování zastaví. Dokonce mu slíbil notářsky ověřený dokument, v němž by žena přiznala nepravdivost pomluv.

Petr Hudlík (Nezávislí demokraté)
Petr Hudlík (Nezávislí demokraté)

Za zprostředkování chtěl muž 150 tisíc korun, Krásný se ale obrátil na kriminalisty. Po převzetí částky na úřadě městské části zatkla pachatele loni koncem listopadu policie. Měsíc strávili ve vazbě, nyní čelí vyšetřování na svobodě. Policisté zjistili, že muž a žena společně podobným způsobem očerňovali a vydírali také přinejmenším jednu brněnskou firmu, další poškozené vyšetřovatelé hledají.

„Kromě toho se muž dopouštěl další majetkové trestné činnosti, například podvodů. Nabízel třeba zprostředkování přidělení bytu,“ uvedla kriminalistka Olga Pifková. Údajná škoda při pěti dosud zdokumentovaných podvodech prozatím činí více než 2,5 milionu korun.

Kauza je možná důsledkem politického soupeření

Je možné, že kauza má politické pozadí. Podle Krásného ženu ovlivňoval jeho předchůdce ve funkci a politický protivník Petr Hudlík, jenž v posledních komunálních volbách kandidoval za Nezávislé demokraty. Za stejnou stranu v minulosti kandidovala i údajná vyděračka, podle dostupných informací jde o Lenku Malou.

„Devadesát devět procent věcí, které paní Malá dělala, bylo pod vlivem pana Hudlíka,“ domnívá se Krásný. Případný Hudlíkův podíl nechce policie komentovat. „K tomu se teď nebudeme vyjadřovat, věc ještě není ukončená,“ uvedla Pifková.

Hudlík považuje celé obvinění za účelové. Pokoušel se dostat na dnešní tiskovou konferenci, ale policie ho tam nepustila. Novinářům řekl, že Malou sice zná, protože dříve bydlela nedaleko jeho bytu, ale o vydírání prý nic neví. Podle něj si mohl celou kauzu „objednat“ Krásný. Malá údajně proti Krásnému svědčila v občanskoprávním sporu s Hudlíkem, proto ji prý starosta chtěl zdiskreditovat.