Chcete na školu s maturitou? Složte přijímačky, nařídil Ústecký kraj

Ústí nad Labem – Žáci v Ústeckém kraji, kteří chtějí studovat střední školu s maturitou, budou letos poprvé skládat povinné přijímací zkoušky. Kraj o jejich zavedení rozhodl jen několik týdnů před termínem testů. První ročník celokrajských přijímaček bude zkušební, výsledky ještě nebudou pro školy závazné. Od příštího roku se ale děti, které zkoušky nesloží, na maturitní obory už nedostanou. Na maturitní obory míří v regionu každý rok asi polovina z šesti tisíc deváťáků.

Rozhodnutní vedení Ústeckého kraje pocítili žáci devátých tříd základních škol nejenom tím, že se náhle musí připravovat na zkoušku, se kterou příliš nepočítali, ale také v náplni jejich učiva. Základní školy začaly narychlo upravovat své učební plány tak, aby děti na přijímačky co nejlépe připravily. Testy budou z obecných studijních předpokladů, jejich nápní tak bude například přiřazování párů slov, která jsou ve stejném vztahu. „Budeme se snažit žáky připravit na to, jakým způsobem se tento typ testu píše,“ plánuje ředitel děčínské ZŠ Na Stráni Vít Průša.

Příklad otázky z přijímacího testu
Příklad otázky z přijímacího testu

Žáky posledního ročníku základních škol, kteří většinou počítali s tím, že se na vybrané školy dostanou bez přijímacích zkoušek, nepotěšilo rozhodnutí Ústeckého kraje zavést přijímací zkoušky už letos. „Všechno se naučit během pár dní ani pořádně nejde,“ zlobí se žákyně 9. třídy děčínské školy Daniela Rudovská. Její spolužačka Karolína Srbová je se zavedením přijímaček smířena více: „Testy jsou i na internetu, takže si je můžeme vyzkoušet.“

Děti se navíc celokrajských přijímacích zkoušek na maturitní obory ještě nemusí tolik obávat – jejich výsledky nebudou pro střední školy závazné, případný neúspěch proto nemusí mít tak zásadní vliv na celý jejich život. Od příštího roku ale už půjde o regulérní třídění absolventů základních škol. „Nechceme, aby do maturitních oborů šli úplně všichni žáci. Třeba i ti, kteří na to nestačí,“ říká mluvčí krajského úřadu Magdaléna Hanáčková.

Na testy se těší především učební obory, očekávají, že jim teď – v době, kdy základní školy opouští málo dětí, střední školy nejsou plné a zanikají – přibude studentů. „Bylo by dobré, aby s klesajícím počtem žáků zbylo i na školy našeho typu,“ podotýká Milan Soukup z děčínské SŠ řemesel a služeb.

Podobné testy jako v Ústeckém kraji by se mohly brzy rozšířit po celém Česku. Ministerstvo školství totiž už uvažuje o podobných hromadných přijímacích zkouškách na střední školy v celorepublikovém měřítku. Testy by mohly vycházet z rozjíždějícího se testování žáků pátých a devátých tříd.