Smog je po týdnu zase tady

Ostrava – Český hydrometeorologický ústav vyhlásil pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko smogovou situaci. V celém regionu je překročena limitní koncentrace polétavého prachu, v oblastech, kde meteorologové upozorňují na smog, i dvojnásobně. Hodně prachu je také v ovzduší v Olomouckém kraji, zbytek republiky je zatím docela čistý. Smog se vrátil po týdnu – na přelomu minulého a předminulého týdne byl stav ovzduší dosud nejhorší od začátku roku, meteorologové kvůli několikanásobnému překročení zdravotních limitů vyhlásili v Moravskoslezském kraji regulaci.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a senioři by měli – dokud prachu ve vzduchu neubude – omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli.

Prachu v ovzduší severní Moravy přibývá od neděle, v noci a ráno meteorologové postupně vyhlásili smogovou situaci pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka, později pro celé Frýdecko-Místecko. Hodinový limit polétavého prachu PM10, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, byl v noci překročen více než dvojnásobně. Nejprašněji bylo ovšem v Opavě, kde meteorologové smogovou situaci nevyhlásili. I ráno hodnotili stav ovzduší ve městě jako „špatný“, průměr hodinových měření koncentrace prachových částic za posledních 24 hodin činí 125 mikrogramů na metr krychlový. Více než sto mikrogramů naměřil ČHMÚ také ve Frýdku-Místku, Českém Těšíně, Ostravě-Zábřehu a Třinci.

Aktuální hodinové údaje sice na mnoha místech naznačují možné zlepšení, jako „špatnou“ hodnotí meteorologové situaci pouze ve Frýdku-Místku, Třinci a Opavě. Že by bylo během dne výrazně lépe, však neočekávají. „Dnes nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu budou většinou v Moravskoslezském kraji překračovat imisní limit až dvojnásobně,“ uvedl ČHMÚ.