Skládka uhlí v Dymokurech mizí, místní se znovu nadechnou

Dymokury - Lidé si na skládku ve středočeských Dymokurech stěžují už čtyři roky. Obtěžuje je prach i hluk. Podle zástupkyně ombudsmana je překážkou v řešení především nečinnost úřadů. Změna by mohla přijít teď, po rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj. Podnikatel, který skládku provozuje, mezitím uhlí odváží.

Prach a hluk už několik let trápí obyvatele na okraji Dymokur. Do bývalého cukrovaru míří uhlí ve vlacích i kamionech, tam se třídí a zase odváží. Avšak bez povolení. V areálu už dokonce i hořelo. Průlom by mělo přinést rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, které zavazuje podřízené orgány.

„Ministerstvo pro místní rozvoj přikázalo Krajskému úřadu Středočeského kraje, aby prošetřil namítanou nečinnost a přijal příslušná opatření,“ uvedl Marek Ženkl, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.


Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové selhala v případu celá řada úřadů, od místních po ty centrální. Postupovaly pomalu a nedůsledně. To podle ní podkopává důvěru lidí ve stát.

„Víme, že už čtyři roky tam probíhá podnikání, které je nelegální, a nic se neděje. Zdá se, že v tomto případě se vyplatilo zákony porušovat. Čtyři roky. Čtyři roky to trvá,“ uvedla Jitka Seitlová, zástupkyně ombudsmana.


Vedoucí stavebního úřadu v Městci Králové nečinnost odmítá. Případ je podle ní složitý, řeší ho s pomocí soudu. Rozhovor odmítla. Podnikatele Jiřího Havelku se kontaktovat nepodařilo. Možná až dvě třetiny uhlí podle místních obyvatel už zmizely. Stavební úřad informoval, že majitel vyklidí sklad do konce března.