Moravskoslezsko trápí zchátralé tělocvičny

Třinec/Český Těšín – Některé školy v Moravskoslezském kraji mají problémy s tělocvičnami. Mnohé jsou už tak zchátralé, že je museli ředitelé zavřít. V nevyhovujícím stavu jsou i další. Školy tak musejí pro své žáky shánět nová sportoviště.

Po tělocvičně českotěšínského gymnázia nezbylo nic. Před pár měsíci šla k zemi. Hygienici v ní totiž loni objevili nebezpečný azbest. Škole teď zůstala jen malá tělocvična, a ta nevyhovuje. Aby si přes týden zacvičili všichni žáci, muselo vedení školy hodiny tělocviku od základů přeorganizovat, jak říká ředitel gymnázia Tomáš Hudec.

Podobný problém řešili i na Základní škole Petra Bezruče v Třinci. Tělocvičnu tady kvůli špatnému technickému stavu zavřeli před měsícem. Na vině nebyl azbest, ale narušená statika. Hrozilo, že by se mohl zřítit strop. „Našli jsme tady dřevokaznou houbu odkovku, která způsobuje rozklad dřevní hmoty. Na destrukci se dále podílí dřevokazný hmyz,“ uvedl stavební technik Radek Vašenda.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Náhradní prostory, kde by mohly děti cvičit, škola našla rychle. Ředitelka Dagmar Bičová upřesnila, že škola využívá vedle stojící dům dětí a mládeže. Zatímco děti z třinecké základní školy se do tělocvičny vrátí, jen co ji město nechá opravit, žáci z těšínského gymnázia na nějaké řešení stále čekají.

Alternativu kraj hledá. Chce sloučit dvě místní střední školy, a tím pádem by zůstala jedna tělocvična prázdná. Žáci z gymnázia by ji navíc měli jen pár kroků přes ulici.